Google Play Store
App Store

Mersin'in Mezitli ilçesindeki Tece Polisevi'ne geçen yıl düzenlenen PKK saldırısında 7'si tutuklu, 10 sanığın yargılanmasına başlandı. Mahkeme 7 sanığın tutukluluk durumunun devamı yönünde karar verdi. Mahkeme heyeti, şüphelilerin saldırıya hazırlandıkları iddia edilen Tarsus ilçesi Yaramış Mahallesi'ndeki bölgede de keşif yapılmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

Kaynak: AA
Mersin'de polisevi saldırısına ilişkin davada 'tutukluluklara devam' kararı
Fotoğraf: İHA

Mersin'in Mezitli ilçesindeki Tece Polisevi'ne geçen yıl düzenlenen PKK saldırısında 7'si tutuklu, 10 sanığın yargılanmasına başlandı.

Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Sait D, Abdulgalip G, Zeki Ö, Mazlum K, Mazlum D, Kahraman B. ve Ahmet E. katıldı. Avukatların da bulunduğu duruşmada tutuksuz sanık Fatih S. yer almadı.

İddianamede, saldırganların paramotorla geldikleri Tarsus ilçesi Yaramış Mahallesi'ndeki arazinin yakınında bekçilik yaptığına yer verilen Sait D, savunmasında, saldırıyı gerçekleştirenleri tanımadığını söyledi.

Sanık, saldırganlarla bahçede karşılaştığını belirterek, "Karanlık çökmek üzereydi, bahçenin içinden birden bire 2 kadın çıktı. 'Bu saatte burada ne geziyorsunuz?' diye sordum. Biri 'Mersin'den buraya gezmeye geldik' dedi, diğeri hiç konuşmadı. Türkçe bilen kadınla konuşurken Abdulgalip G. geldi. Ben de hava karanlık olduğu için Abdulgalip'e 'Hava da karardı bunları al yola bırak' dedim. Bu kişilerin örgüt mensubu ya da terörist olabileceğini, bu olayı gerçekleştirebileceklerini bilmiyordum" ifadesini kullandı.

Saldırganların sırtlarındaki çantalardan şüphelenmediğini belirten Sait D, herhangi bir hava aracı görmediğini söyledi.

İddianamede, saldırganları aracıyla kent merkezine götürmekle suçlanan Abdulgalip G. de ziraat mühendisi olduğunu, çeşitli işler için bahçeleri gezdiğini anlattı.

Sanık, saldırganları aracına almasına ilişkin yaptığı savunmada şunları söyledi:

"Aracımla Tarsus'a gitmek üzere yola çıktığımda, bekçilik yaptığı arazinin yanından geçerken Sait el işareti yaparak beni durdurdu yanındaki 2 kadını yola götürmemi istedi. Ben de kadınları yolda kalmışlar gibi düşündüm. Sırt çantaları vardı, giyim kuşamları düzgündü, hatta makyajları da vardı. Ben onlardan hiç şüphelenmedim, aracıma bindirdim. Birisi yanımdaki koltuğa, diğeri arka koltuğa oturdu. 'Akşam vakti burada ne işiniz var?' diye sorduğumda 'Evden kaçtık, erkek arkadaşlarımızla tartıştık, onlardan ayrıldık ve gezmeye geldik' dediler. Ben de üzerlerindeki sırt çantasından dolayı inandım."

Saldırganları ilçeye bıraktıktan sonra yeniden karşılaştıklarını söyleyen Abdulgalip G, şöyle konuştu:

"Onları çarşıdaki otobüs durağına kadar götürdüm, orada indiler. Sonrasında eve giderken yol üzerinde bu kişilerle tekrar kesiştik. Bu kez 'Bizi tekrar aldığın yere bırakabilir misin?' dediler. Nereye gideceklerini sorduğumda Mersin'e gitmek istediklerini söylediler. Ben de evden kaçtıklarını düşündüğüm, tiplerinden şüphelenmediğim ve hava karardığı için 'Sizi Mersin'e bırakabilirim' dedim. Hatta bana 500 lira teklif ettiler, önce kabul etmedim sonrasında parayı aldım. D-400 kara yolundan Mersin'deki bir alışveriş merkezinin oraya götürdüm çünkü oradan birçok araç geçiyordu, merkezi bir yerdi. Önde oturan Suriyeli Türkçe bilmiyordu. Arkada oturan kadın Türkçe konuşuyordu, Diyarbakırlı olduğunu söyledi. Bu 2 kadının bölgeye ne şekilde geldiklerini kesinlikle görmedim. Böyle bir terör eylemine karışacakları aklıma gelmezdi."

Sanıklardan Mazlum D. ise olayla bağlantısı olmadığını ifade ederek, "Örgüt mensubu kadınlarla herhangi bir ilgim, alakam ve tanışıklığım yok. Tece'deki eve polisler geldiğinde 3 cep telefonunun binadan aşağıya atılması olayı doğrudur. Dolandırıcılık yaptığımız için bu telefonlar delil niteliğinde olacağından cep telefonlarını Ahmet E. binadan aşağıya attı" dedi.

Diğer sanıklar da haklarındaki suçlamaları reddetti.

MAHKEME HEYETİ KEŞİF YAPACAK

Tanıkları ve avukatları da dinleyen mahkeme heyeti, Sait D, Abdulgalip G, Zeki Ö, Mazlum K, Mazlum D, Kahraman B. ve Ahmet E'nin tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Tutuksuz Fatih S'nin ise savunması için hazır edilmesini kararlaştıran heyet, saldırganların polisevi yakınındaki çöp konteynerine bıraktığı patlayıcı düzenekte parmak izi tespit edilen Dilşah Ercan ve paramotorda parmak izi saptanan ve saldırganları hazırladığı belirlenen Ahmet Ahmo hakkında çıkarılan yakalama emirlerinin infazının beklenmesine hükmetti.

Heyet, şüphelilerin saldırıya hazırlandıkları iddia edilen Tarsus ilçesi Yaramış Mahallesi'ndeki bölgede de keşif yapılmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

NE OLMUŞTU?

Mersin'in Mezitli ilçesindeki Tece Polisevi'ne yaklaşan bir araçtan inen kişiler, buradaki polislere uzun namlulu silahlarla ateş açmış, polisler ve PKK’li oldukları belirtilen saldırganlar arasında çatışma çıkmıştı. Saldırıda, polis Sedat Gezer yaşamını yitirmiş, bir polis ise yaralanmıştı. Saldırganların ise yanlarındaki bombayla kendilerini patlattığı belirtilmişti.