Erdoğan-Sisi fotoğrafı hakkındaki görüşlerini açıklayan Nagehan Alçı, “2013 Temmuz ortamında Sisi’ye olan radikal tepkisi de çok doğruydu. 2022’deki bu tavrı da çok doğru” dedi.

Nagehan Alçı, Erdoğan-Sisi fotoğrafını yorumladı: O da çok doğruydu, bu da çok doğru

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, uzun yıllar boyunca ‘katil’ gibi ifadelerle sert şekilde eleştirip ilişki kurmadığı Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Es-Sisi ile verdiği fotoğrafı yorumlayan Habertürk yazarı Nagehan Alçı, “Tayyip Erdoğan’ın 2013 Temmuz ortamında Sisi’ye olan radikal tepkisi de çok doğruydu. 2022’deki bu tavrı da çok doğru bence” dedi.

Alçı, bugünkü, “Erdoğan’ın Sisi ile verdiği samimi fotoğraf doğru ve isabetli…” başlıklı yazısında, “Türk siyasetinde de Sisi ile bu fotoğraf üzerinden Tayyip Erdoğan, muhalefet liderleri tarafından tenkitlere maruz kalacaktır” dedi ve “Ben şimdiden bu konudaki tavrımı net bir şekilde koyayım” ifadelerini kullandı.

Konuyu, “Erdoğan’a ‘Dün Sisi’ye şunu dedin, bugün bu fotoğraf nedir?’ gibi laflarla yüklenmek siyaset olgusunu anlamamak demek” ifadeleriyle yorumlayan Alçı, “Siyaset zaten doğru zamanda doğru hamleyi yapma sanatıdır. Tayyip Erdoğan tam da bunu yaptı” dedi.

Alçı, Erdoğan’ın geçmişteki tavrının da bugünkü tavrının da doğru olduğunu şu ifadelerle savundu:

“Winston Churchill de İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler karşısında Stalin ile müttefikti. O konjonktürde Churcill’in Stalin ile verilmiş samimi fotoğrafları vardı ve son derece doğruydu. Başarıya da bu iki lider birlikte ittifakla ulaştılar. Ama sonrasında da Stalin zihniyetiyle en çok Churchill savaştı.

Bunların hepsi siyasettir. Politika sanatı bu demektir.

Tayyip Erdoğan’ın 2013 Temmuz ortamında Sisi’ye olan radikal tepkisi de çok doğruydu. 2022’deki bu tavrı da çok doğru bence.”