HDP Eş Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, "Kongrede yeni bir görev almama kararı aldık. Eş başkanlık görevimizi başka arkadaşlarımıza bırakacağız" dedi.

Pervin Buldan ve Mithat Sancar'dan kongre kararı: Aday olmayacağız
AA

HABER MERKEZİ

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Medya Haber TV’de katıldıkları yayında, HDP'nin önümüzdeki aylarda düzenlenecek kongresinde yeniden aday olmayacaklarını duyurdular.

Kongreye kadar devam edecek süreçte düzenlenecek toplantı ve konferanslarda seçim başarısızlığının hesabını vermek ve partiyi kongreye taşımak durumunda olduklarını vurgulayan Buldan ve Sancar, görevi kongrede devredeceklerini söyledi.

"KAMPANYA SÜRECİNİ ÇOK İYİ YÖNETEMEDİĞİMİZ TESPİT ETTİK"

Buldan ve Sancar programdaki ifadeleri HDP'nin resmi Twitter hesabından paylaşıldı.

Buldan'ın ifadeleri şöyle:

"Hedefimize ulaşamadık, bunu çok açık yüreklilikle ifade etmek istiyorum. Bu tabii ki bir özeleştiri konusudur. Kampanya sürecini çok iyi yönetemediğimizi tespit ettik. Bizim dışımızdaki çevrelere gidemedik, büyüyemedik. Farklı kesimleri içimize alma konusunda eksiklik yaşadık. Örneğin Ermeni, Ezidi, engelli temsiliyetinin olmaması önemli eksikliklerdir.

Bu aşamada hesap verme gibi bir sorumluluğumuz var. Bırakıp gitmek yok, önce hesap vereceğiz. Halkımıza, tabanımıza, kadınlara hesap vereceğiz. En önemli mesele budur bence

"KARAR MEKANİZMASINDA GÖREV ALMAYACAĞIM"

Seçimin ertesi günü yaptığımız açıklamayla partiyi kongreye götüreceğimizi ilan ettik. Hedeflerimiz gerçekleşmediği için kurullarımızla yaptığımız toplantılardan sonra partimiz kongreye gidecektir. Bu mücadelenin her aşamasında üzerime düşen ne görev varsa yapmaya hazırım, ancak bütün eleştirileri göz önünde bulundurarak bu kongrede eş genel başkanlık görevini başka bir arkadaşıma vermekten büyük bir onur duyarım. Kongre sürecinde herhangi bir karar mekanizmasında da yer almayacağım."

"MİTHAT SANCAR: İSTEDİĞİMİZ OY ORANINA ULAŞAMADIK"

Mithat Sancar ise "Yeşil Sol Parti olarak istediğimiz oy oranlarına ulaşamadık. Bu açıdan kendimizi başarısız sayıyoruz ancak bir yenilgi söz konusu değil. Demokratik siyaseti tasfiye etmek için her şeyi yaptılar. Seçime girebilmemiz bile başlı başına önemli bir durumdur. Bunu kırdık, seçime girdik" dedi.

"DEMİRTAŞ'IN NİYETİNİ SORGULAMAK DOĞRU DEĞİL"

Sancar, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın açıklamaları hakkında ise, "Demirtaş çok değerli bir arkadaşımız, yoldaşımızdır. Niyetini sorgulamak doğru bulduğumuz bir şey değil. Bütün arkadaşlarımızla uyum içinde partimizi nasıl güçlendirebiliriz kaygısı dışında herhangi bir faktörü esas almadık. Demirtaş’ı ziyaret ettik" ifadelerine yer verdi.