Cemal Metin Avcı tarafından katledilen Pınar Gültekin'in ailesi, davada çıkan 'indirimli' kararı istinafa taşıdı. Konuya ilişkin açıklama yapan Gültekin Ailesi'nin avukatı Rezan Epözdemir, "Pınar Gültekin kararına karşı, biz de gerekçeli istinaf dilekçemizi yazdık" dedi.

Pınar Gültekin'in ailesi istinafa başvurdu

Muğla'da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'in katledilmesiyle ilgili davada çıkan 'indirimli' karar, istinaf mahkemesine taşındı.

Davada, katil Cemal Metin Avcı için önce ''ağırlaştırılmış müebbet'' verilmiş; daha sonra ''haksız tahrik'' denilerek, bu ceza 23 yıla indirilmişti. Mahkeme, tutuksuz sanık Mertcan Avcı, annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı Eda Karagün ve ortağı Şükrü Gökhan Orhan'ın ise beraatına karar vermişti.

Cumhuriyet'ten Miray Özbilek'in haberine göre, Pınar Gültekin ailesi, Gültekin'i katleden Cemal Metin Avcı'nın ''canavarca hisle eziyet çektirerek ve tasarlayarak öldürme'' suçundan yargılandığı davada aldığı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının 'haksız tahrik indirimi' uygulanarak 23 yıla düşürülmesi ve kardeşi Mert Avcı'nın beraat kararlarını istinaf mahkemesine taşıdı.

AİLE, GEREKÇELİ İSTİNAF DİLEKÇESİNİ YAZDI

Gültekin Ailesi'nin avukatı Rezan Epözdemir, "Pınar Gültekin kararına karşı, biz de gerekçeli istinaf dilekçemizi yazdık. Çok da kapsamlı bir çalışma oldu" dedi. Epözdemir, şu ifadeleri kullandı:

"Özetle, Cemal Metin Avcı ile Mertcan Avcı'nın 'canavarca hisle, eziyet çektirerek ve tasarlayarak kasten öldürme' suçundan, ağırlaştırılmış müebbet hapis ile cezalandırılmalarını; Selim Avcı, Ayten Avcı, Şükrü Gökhan Orhan ve Eda Avcı'nın da 'suç delillerini gizleme, yok etme ve değiştirme' suçundan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını talep ediyoruz."