Düzce’de meydana gelen 5.2'lik depremi değerlendiren Neotektonik ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Haluk Selim, “Eğer 6 ile 8 saat arasında artçıları olmazsa bir başka depremin habercisi olabilir. Bu durum tehlike arz eder. Ama artçılar olursa tehlikeli bir durum söz konusu olamaz” dedi.

Prof. Dr. Selim: 6 ile 8 saat arasında artçılar olmazsa başka bir deprem olabilir

Neotektonik ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Haluk Selim, Kadilli Rasathanesi verilerine göre, merkez üssü Düzce olan 5.2 büyüklüğündeki depremin ardından değerlendirmelerde bulundu.

Saat 15.40'ta meydana gelen ve İstanbul, Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Bursa'da da hissedilen depreme ilişkin konuşan Prof. Dr. Selim, 6 ile 8 saat arasında artçıların olmaması durumunda başka bir depremin yaşanabileceğini söyledi.

"BU DURUM TEHLİKE ARZ EDER"

Prof. Dr. Selim, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Deprem yaklaşık 15 km uzunluğa sahip olan bu fayın etkisiyle olmuştur. Bu fay Düzce çek-ayır havzasının hemen kuzeyinde yer alır. Çilimli Fayı literatürde bilinin ve Kuzey Anadolu Fayı’na paralel olarak uzanan aktif bir faydır. Meydana gelen bu deprem 12 Kasım 1999 depremini meydana getiren Kuzey Anadolu Fay sisteminin kuzeyinde gerçekleşmiştir.

Eğer 6 ile 8 saat arasında artçıları olmazsa bir başka depremin habercisi olabilir. Bu durum tehlike arz eder. Ama artçılar olursa tehlikeli bir durum söz konusu olamaz.”

(DHA)