Ukrayna üzerinden Batı'ya uyarılarda bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin teknik olarak nükleer savaşa hazır olduğunu söyledi.

Kaynak: Haber Merkezi
Putin'den Batı'ya nükleer savaş mesajı: "Biz hazırız"
Fotoğraf: DepoPhotos

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin teknik ve askerî açıdan nükleer savaşa hazır olduğunu söyledi. Putin, ABD'nin Ukrayna'ya asker göndermesi halinde bunun çatışmanın önemli ölçüde tırmanması anlamına geleceğini de belirtti.

15-17 Mart tarihleri arasında yapılacak ve büyük ihtimalle iktidarını 6 yıl daha uzatacak seçimlere kısa süre kalan konuşan Putin, Ukrayna'da nükleer silah kullanımına gerek görmediğini söyledi.

Reuters'ın, Rossiya-1 televizyonu ve haber ajansı RIA'dan aktardığı habere göre Rusya lideri, ülkenin nükleer bir savaşa gerçekten hazır olup olmadığı yönündeki soruyu "Askeri-teknik açıdan elbette hazırız" şeklinde yanıtladı.

Putin, "Aceleye getirilecek bir çatışma olduğunu düşünmüyorum ama biz buna (nükleer savaş) hazırız" dedi.

"RUSYA'NIN NÜKLEER ÜÇLÜSÜ DAHA MODERN"

Rusya’nın nükleer üçlüsünün diğer nükleer üçlülerden daha modern olduğuna dikkati çeken Putin, “Böyle bir üçlüye biz sahibiz ve aslında Amerikalılar da sahip. Burada biz çok daha fazla ilerleme kaydettik. Bizimki tüm nükleer bileşenlerle daha modern. Genel olarak taşıyıcılar ve başlıklar açısından yaklaşık olarak eşitliğe sahibiz ama bizimki daha modern” ifadelerini kullandı.

Putin, bunu bütün uzmanların bildiğine işaret ederek şunları söyledi:

“Ancak bu, kendimizi taşıyıcıların ve savaş başlıklarının sayısına göre ölçmemiz gerektiği anlamına gelmiyor ancak bunu bilmemiz gerekiyor. Ve tekrar ediyorum, bilmesi gereken uzmanlar, askerler bunu çok iyi biliyorlar. Şimdi bu modernliği, yeniliği ilerletmeyi görev ediniyorlar ve buna yönelik planları da var. Bunu da biliyoruz. Onlar tüm bileşenlerini geliştiriyorlar, biz de öyle. Ancak bu, bence yarın bu nükleer savaşı başlatmaya hazır oldukları anlamına gelmiyor. Ama istiyorlarsa ne yapalım? Biz hazırız.” 

Nükleer silahların denemelerini yasaklayan bir anlaşma olduğunu ancak bunu ABD’nin onaylamadığını hatırlatan Putin, buna rağmen anlaşmalara uyduklarını dile getirdi.

ABD’de belli çevrelerde nükleer denemeleri yapma düşüncesinin bulunduğunu aktaran Putin, bu türde denemelere gerek olmadığını ancak yapılması halinde Rusya’nın da aynısını yapacağını vurguladı.

Putin, teknik olarak buna hazır olduklarını da söyleyerek, “Bunlar sıradan silah türleri değildir ve bu birlikler sürekli savaşa hazır birliklerdir. Bunun açıkça bilinmesini isterim” diye konuştu.

Ukrayna ordusunun Rusya sınırını geçme girişimlerine de değinen Putin, bu saldırı girişimlerine yabancı paralı savaşçıların da katıldığını söyledi. Putin, aralarında yabancı savaşçıların bulunduğu 300 kişilik bir grubun bu sabotaj eylemine giriştiğini aktardı.

"UKRAYNA İLE MÜZAKERELERE HAZIRIZ"

Ukrayna ile barış müzakerelerini hiçbir zaman reddetmediklerini vurgulayan Putin, müzakerelere hazır olduklarını ancak “isteklere” dayanarak değil, dünyada gelişen gerçeklere dayanarak bu müzakereleri yapmak istediklerini söyledi.

Putin, “Bu anlaşmazlık da dahil olmak üzere tüm anlaşmazlıkların barışçıl yollarla çözülmesini istiyoruz. Biz buna hazırız, bunu istiyoruz. Ancak bu, karşı tarafın güvenliğini sağlayacak ciddi bir görüşme olmalı ve bu durumda biz öncelikle Rusya Federasyonu'nun güvenliğiyle ilgileniyoruz” dedi.

Putin, ABD'nin askerlerini Rusya topraklarına ya da Ukrayna'ya konuşlandırması halinde Rusya'nın bunu bir müdahale olarak değerlendireceğini de ifade etti.

"İSVEÇ VE FİNLANDİYA'NIN NATO ÜYELİĞİ

Putin, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasına yönelik eleştirilerde bulunarak, “Bence tarafsızlığa bağlı kalmalarından daha çok faydalanıyorlardı, en azından Avrupa'daki gerilimi azaltacak bir müzakere platformu olarak bazı avantajlar sağlıyordu” dedi.

Rusya’nın Finlandiya ile iyi ilişkilere sahip olduğunu anlatan Putin, “Hiç askerimiz yoktu, bütün birlikleri oradan, Rusya-Finlandiya sınırından çekmiştik. Neden bunu yaptılar? Bana göre tamamen siyasi nedenlerden dolayı. Muhtemelen bir tür şemsiye altında Batı kulübünün üyesi olmayı çok istiyorlardı” diye konuştu.

FİNLANDİYA MESAJI: ARTIK DURUM DEĞİŞECEK

Putin, artık Finlandiya sınırına asker konuşlandırmak zorunda kalacaklarını belirterek, “Saldırı sistemlerimiz de orada yoktu, artık olacak. Neden? Ekonomik ilişkilerimiz çok iyiydi. Bizim pazarımızı kullandılar, birçok şeyi onlardan aldık. Ama artık durum değişecek. Diğer pazarlarda mallarına pek ihtiyaç duyulmuyor ve bizim mallarımızı da yeterince bulamayacaklar. Anlayamıyorum” ifadelerini kullandı.

"'VAMPİR BALOSU' SONA ERDİ"

Batılı ülkelerdeki elitlerin diğer milletleri yüzyıllardır “parazit” gibi sömürdüğünü vurgulayan Putin, “Afrika'nın zor durumdaki halklarını parçalıyorlar, Latin Amerika'yı ve Asya ülkelerini sömürüyorlar. Elbette kimse bunu unutmuyor” dedi.

Putin, Batılı ülkelerin mevcut uluslararası statükoyu korumak istediğine işaret ederek, “Yüzyıllardır karınlarını insan etiyle, ceplerini parayla doldurmaya alışmışlar. Ancak vampir balosunun sona erdiğinin farkına varmaları gerekir” diye konuştu.

'ABD SEÇİMLERİNE MÜDAHALE EDİLECEK' İDDİASI

Yaklaşan ABD seçimlerini DE değerlendiren Putin, Rusya’nın herhangi bir seçime müdahale girişiminde bulunmadığını öne sürdü. 

ABD halkı hangi başkanı seçerse Rusya’nın da o başkanla çalışacağına işaret eden Putin, “Başkanlık adayı Donald Trump, başkan olarak görev yaptığı son yılda, Joe Biden'a sempati duyduğum gerekçesiyle beni kınadı. Konuşmalarımızdan birinde bana ‘Uykucu Joe'nun kazanmasını mı istiyorsunuz?’ diye sordu. Sonra kendisine (Trump’a) onu desteklediğimiz iddiasıyla zulmetmeye başladılar. Bu gerçekten tam bir saçmalık" ifadelerini kullandı.

MACRON'UN RUSYA İFADELERİ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, Ukrayna’ya Batılı asker gönderilmesine yönelik ifadelerini değerlendiren Putin, Ukrayna’da uzun süredir Batılı savaşçıların görev yaptığını söyledi.

Putin, yabancı ülkelerin resmi askeri birliklerinin Ukrayna’ya gönderilmesi halinde ise sahadaki durumun değişmeyeceğini, böyle bir adımın sadece bölgedeki tansiyonu artıracağını anlattı.

Macron’un, Rusya’nın Afrika’daki faaliyetleri nedeniyle “alınganlık” yaptığını belirten Putin, “Afrika'ya karışmadık ve Fransa'yı oradan çıkarmadık. Wagner grubu önce Suriye'de bir dizi ekonomik proje gerçekleştirdi, ardından diğer Afrika ülkelerine taşındı. Rusya Savunma Bakanlığı destek sağladı ancak yalnızca bir Rus grubu olması temelinde sağladı, başka bir şey değil.” şeklinde konuştu.

Putin, Afrika’daki bazı ülkelerin de kendileriyle çalışmak istediğini kaydederek, söz konusu ülkelerin Fransa ile çalışmak istemediğini ve bunun da Rusya’nın girişimiyle yaşanmadığını söyledi.

Macron’un Rusya ile ilişkilerde “artık kırmızı çizgilerin kalmadığı”na yönelik açıklamalarını da değerlendiren Putin, “Rusya'ya karşı kırmızı çizgilerin bulunmadığını söyleyen devletlerin, Rusya'nın bu devletlerle ilgili kırmızı çizgileri olmayacağını anlamaları gerekiyor” ifadesini kullandı.