birgün

25° PARÇALI AZ BULUTLU

Resmi olarak ilan edildi: Peru'da devlet başkanlığı seçimini solcu Pedro Castillo kazandı

Peru'da 6 Haziran'da yapılan devlet başkanlığı 2. tur seçimini solcu Pedro Castillo'nun kazandığı resmi olarak ilan edildi. Castillo'nun Özgür Peru Partisi, 8 milyon 836 bin 380 oy alarak yüzde 50,12 ile seçimden zaferle ayrıldı. Popüler Güç Partisi adayı sağcı Keiko Fujimori, sonuçları tanıdığını açıkladı.

DÜNYA 20.07.2021 15:37
Resmi olarak ilan edildi: Peru'da devlet başkanlığı seçimini solcu Pedro Castillo kazandı
Abone Ol google-news

Peru'da 6 Haziran'da yapılan devlet başkanlığı 2. tur seçimini solcu Pedro Castillo'nun kazandığı resmi olarak ilan edildi.

Ulusal Seçim Jürisi'nden (JNE) yapılan açıklamaya göre, 11 Nisan'daki ilk turda en çok oy alan 2 adayın yarıştığı 2. turda Castillo'nun Özgür Peru Partisi, 8 milyon 836 bin 380 oy alarak yüzde 50,12 ile seçimden zaferle ayrıldı.

Resmi sonuçların 43 gün sonra duyurulduğu ülkede JNE'nin yayımladığı seçim tablosunda Castillo'nun, rakibi Popüler Güç Partisi adayı sağcı Keiko Fujimori'ye 44 bin 58 oy fark attığı görüldü.

resmi-olarak-ilan-edildi-peru-da-devlet-baskanligi-secimini-solcu-pedro-castillo-kazandi-901039-1.
Fotoğraf: Castillo'nun seçimi kazandığı resmi olarak ilan edilmesinin ardından taraftarları, zaferi kutladı

FUJİMORİ, SONUÇLARI TANIDIĞINI AÇIKLADI

JNE'nin seçim sonuçlarını ilan etmesinden kısa süre sonra açıklamada bulunan Fujimori, "Bugün, tüm Perululara taahhütlerimi yerine getirdiğimi ve sonuçları tanıyacağımı ilan ediyorum çünkü Anayasa'ya uyacağıma yemin etmiştim." ifadesini kullandı.

CASTİLLO KİMDİR?

Peru'nun kuzeyindeki dağlık bölgelerden Cajamarca kentinde doğan 51 yaşındaki Castillo, 1995'te ilkokul öğretmeni olarak göreve başlamasının ardından eğitim psikolojisi alanında yüksek lisans yaptı.

Castillo'nun 2017'de ülkenin çeşitli bölgelerinde, 75 gün süren ve öğretmenlerin maaşlarının artırılması talebiyle düzenlenen grevde üstlendiği sendika liderliği, kendisine büyük prestij kazandırdı.

resmi-olarak-ilan-edildi-peru-da-devlet-baskanligi-secimini-solcu-pedro-castillo-kazandi-901040-1.

ADAYLIK SÜRECİ

Özgür Peru Partisi Lideri Vladimir Cerron'un 3 yıl 9 ay hapis cezası alıp partiden ihraç edilmesi üzerine, Cerron'un yerine aday olan Castillo, sol partinin lideri olarak devlet başkanlığına aday gösterildi.

Castillo, başkanlık kampanyası süresince Peru'nun kırsal bölgelerini atıyla dolaşarak özellikle düşük gelirli halktan büyük destek gördü.

Ülkenin iç kesimlerinde etkili bir kampanya yürüten Castillo'nun en dikkati çekici sloganı, "Zengin bir ülkede bir daha asla fakir insan olmayacak" oldu.

Castillo, seçildiği takdirde madencilik, gaz ve petrol gibi stratejik sektörleri millileştireceğini, özel sektörde de halkın yararına olacak şekilde birtakım değişikler yapacağını belirtti.

Tarım ve eğitim bütçesini güçlü bir şekilde artırmayı vadeden Castillo, yolsuzlukla mücadelede kararlı olacaklarını söyledi.

FUJİMORİ 200 BİN OYA İTİRAZ ETMİŞTİ

Peru'da resmi sonuçlar henüz açıklanmamasına rağmen sağcı Fujimori, ülke genelinde 802 sandıktaki yaklaşık 200 bin oyun iptali için JNE'ye itiraz etmişti.

Fujimori taraftarları, seçim sonuçlarının şeffaf olmadığını öne sürerek protestolar düzenlemiş, Castillo yanlıları ise uzun süre seçim sonuçlarını açıklamayan JNE'ye tepki göstermişti.

Ulusal Seçim Süreçleri Ofisinin (ONPE) en son yayımladığı verilere göre, 11 Nisan'daki ilk turda en çok oy alan 2 adayın yarıştığı 2. turda solcu Castillo, 8 milyon 835 bin 579 oy alarak yüzde 50,12 ile seçimden birinci çıkmıştı.

Oyların yüzde 100'ünün sayıldığı Peru'da kesin olmayan sonuçlara göre, sağcı Fujimori ise 8 milyon 791 bin 521 oy alarak yüzde 49,87 ile az farkla da olsa seçimi kaybetmişti.

Seçimi kazanan aday, Peru'nun bağımsızlığının 200. yıl dönümü olan 28 Temmuz'da yeni hükümeti devralarak 2021-2026 dönemi için görev yapacak.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun