Salda’da gizli ajanda şüphesi: İki önemli maden
ERK ACARER ERK ACARER


Emine Erdoğan’ın inceleme yapacağı bölgede Maden Tetkik Arama (MTA) raporlarına göre huntit ve hidromanyazit yatakları var. Dış cephe yalıtımı hammaddesi olarak kullanılan ısıya dayanıklı bu iki mineral, aynı zamanda bölgeyi sağlık turizmi açısından da çok elverişli hale getiriyor.

Millet Bahçesi projesi ile gündeme gelen Burdur Yeşilova’ya 4 kilometre uzaklıktaki, tuz gölü karakteri taşıyan Salda’da “çevre” endişesi sürüyor. 15 Mart’ta 644 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarılmış ve kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından Salda Gölü, Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇK) ilan edilmişti.

salda-da-gizli-ajanda-suphesi-iki-onemli-maden-618992-1.

salda-da-gizli-ajanda-suphesi-iki-onemli-maden-618993-1.
Millet Bahçesi Aplikasyon Planı ve Proje Vaziyet Planı biririnden farklı. Vaziyet Planı’nda kıyı kenar çizgisi dikkate alınmamış. Proje göle kadar giriyor.

Huntit ve hidromanyezit

Kentsel tasarım projesinde, 4 bin 413 metrekare bir inşaat alanı öngörülüyor.

Salda ihalesi, planlar onaylanmadan yapıldı. Projenin alanı toplamda 31 bin 607 metrekare. Planlama alanından 4 bin metrekarelik Millet Bahçesi projesi çıkarıldığında ise geriye, 27 bin 194 metrekarelik bir yapılaşma alanı kalıyor. Bu büyük alan peşkeş şüphesini de beraberinde getiriyor.

7 büyük firmanın girdiği ihale sonucu henüz belli değil. Salda için ortak ihaleye giren şirketler de var. Sözcü’den Çiğdem Toker’in haberine göre bu firmalar; Egecan Akaryakıt-Binko İnşaat, Kardeş Mühendislik, Birollu İnşaat, Güngör Tasarım İnşaat, Enam İnşaat-İzbay İnşaat, Tank Yapı-Oğulhan İnşaat, Mim Doğal Kaynaklar. Koşulları ayarlanmış, adrese teslim ihalenin yaklaşık maliyeti 24 milyon.

Oldukça büyük firmaların, bu görece küçük alan için yarışmaları ilginç. Yangından mal kaçırma ihalesinin sonucu da bir türlü açıklanmıyor. Tüm bunlar akıllara; “Konu sadece Millet Bahçesi mi mı yoksa Salda için bilmediğimiz başka planlarda mı var?” sorusunu gündeme getiriyor. Tam da bu noktada karşımıza MTA’nın raporları çıkıyor. Raporlarda 5 köyü de kapsayan Salda civarında huntit ve hidromanyazit yatakları olduğu açıkça görülüyor.

salda-da-gizli-ajanda-suphesi-iki-onemli-maden-618994-1.

salda-da-gizli-ajanda-suphesi-iki-onemli-maden-618995-1.
MTA haritası ve Salda’daki huntit ve hidromanyezit

Özellikle huntit, sanayide kullanılan çok değerli bir mineral. Bu yataklar, Denizli, Çameli, Eğridir ve Salda’da bulunuyor. Binaların dış cephe ısı yalıtımında kullanıldığı gibi kumaş sektöründe de oldukça sık yararlanılan huntit, 600 derece ısıya dayanıklı. Yanmayan bir ihraç ürünü.

Madencilere ruhsat 2012’de verilmiş!

Bölgede madenciler cirit atıyor. Derelerin Kardeşliği Akdeniz Platformu Sözcüsü, mimar ve ekolojist Birsen Tanyeri, “Araştırmalarımız sonucunda ÖÇK alanı ilan edilen Salda’da maden ocaklarının olduğunu ve bunların plana işlenmediğini görüyoruz” diyor. Bu firmalara 2012 yılından itibaren ruhsat verilmiş durumda. Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporları ise düzenlenmemiş.

salda-da-gizli-ajanda-suphesi-iki-onemli-maden-618996-1.

salda-da-gizli-ajanda-suphesi-iki-onemli-maden-618997-1.

Maden ruhsatları

salda-da-gizli-ajanda-suphesi-iki-onemli-maden-618998-1.

salda-da-gizli-ajanda-suphesi-iki-onemli-maden-618999-1.

Mandenler planlara işlenmedi

Birinci derece doğal sit alanı olan, “Çivi bile çakılmayacak” denilen yerde, maden firmalarına nasıl ve ÇED’siz, işletme ruhsatı verildiği merak konusu. İhaleye giren ve iş kolları taşımacılık ile inşaat olan şirketlerin, maden firmaları ile ortaklık yapması mümkün!

İhaleye birlikte giren Enam İnşaat-İzbay İnşaat firmaları dikkat çekici: Enam İnşaat, Ankara’da Melik Gökçek döneminde yıldızı parlayan ve ihale üzerine ihale alan bir firma. İzbay İnşaat’ın ise faaliyet alanı İzmir olsa da merkezi Siirt’te!

Sağlık turizmine uygun

Peki, MTA’nın haritasında görülen huntit ve hidromanyazit sadece yüksek ısıya dayanıklı sanayi hammaddesi olarak mı değerli? Hayır! Yüksek Orman Mühendisi Prof Dr. Doğan Kantarcı şu bilgileri aktarıyor: “Huntit ve hidromanyezid aynı zamanda şifalı iki mineral. Bu da bölgeyi sağlık turizmi için son derece elverişli hale getiriyor.”

Emine Erdoğan’ın özel ilgisi

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın Salda’ya özel bir ilgisi var. Bugün de Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un davetlisi olarak Salda Gölü’nde olacak. Emine Erdoğan, gölün çevresinin korunmasına yönelik projeyi yerinde inceleyecek.

Emine Erdoğan’ın Salda’ya olan büyük ilgisini, hangi sıfatla orada inceleme yapacağını, huntit ve hidromanyazit yataklarını, maden işletmelerini, Siirtli firmayı, sağlık sektörünü(!) kamuoyunun yorumu ile izlemesine emanet edelim.