İçişleri Bakanı ve AKP Milletvekili Adayı Süleyman Soylu, dün Van mitinginde zafer işareti yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun eşi Dilek İmamoğlu'nu hedef alarak, "Van'da yaptığı mitinge aynı zamanda Ekrem İmamoğlu da hanımı ile beraber katıldı. HDP bayrağı salladılar, PKK'nın yaptığı zafer işaretini yaptılar" dedi.

Kaynak: Haber Merkezi
Soylu, Van mitinginde 'zafer işareti' yapan Dilek İmamoğlu'nu hedef aldı!

İçişleri Bakanı ve AKP Milletvekili Adayı Süleyman Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun eşi Dilek İmamoğlu'nu 'zafer işareti' yapması nedeniyle hedef aldı.

Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün Van Beşyol Meydanı'nda İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte seçim mitingi yaptı. Ekrem İmamoğlu ile birlikte mitinge gelenleri selamlayan Dilek İmamoğlu, burada zafer işareti yaptı.

Bugün Şişli'de Gölova Kadınlar Derneği'nin etkinliğinded konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, zafer işareti yapan Dilek İmamoğlu'nu hedef aldı.

Soylu, açıklamasında, "Bakınız dün Van'da bir miting oldu. Bu Bay Bay Kemal Van'da bir miting yaptı. Van'da yaptığı mitinge aynı zamanda Ekrem İmamoğlu da hanımı ile beraber katıldı. HDP bayrağı salladılar, PKK'nın yaptığı zafer işaretini yaptılar" dedi.

Bakan Soylu, şunları söyledi: "Meydanda 11 bin kişi vardı, 10 bin kişisi 'Selo'ya özgürlük' diye bağırdı ve HDP'lileri oraya topladılar. Kendi birtakım partililerini de topladılar. Yetmedi 'Dişe diş, kana kan, Öcalan' diye slogan attılar" ifadelerini kullandı.

'ZAFER İŞARETİ' HAKKINDA

Wikipedia'da, zafer işareti hakkında şu bilgiler yer alıyor:

"V işareti, ya da Zafer işareti (İngilizce karşılığı olan Victory'nin V'si) elin diğer parmakları kapalıyken işaret ve orta parmağının açık ve birbirinden ayrık durumuna verilen isimdir. İçe bakan avuç ile yapıldığında İngiltere’de argo anlama gelmektedir. II. Dünya Savaşı sırasında Zafer işareti (İngilizce Victory kelimesinin baş harfi olan V’yi simgeleyecek şekilde) olarak dönemin İngiltere başbakanı Winston Churchill tarafından yaygınlaştırılmıştır. ABD’de ve daha sonra 1960’lı yıllardan itibaren bütün dünyada barış anlamına gelmek üzere kullanılmıştır.

Kaynağı belirlenenmeyen bir inanışa göre V işareti 1415 yılında İngiltere ile Fransa arasında yapılan Agincourt Savaşında doğmuştur. Hikâyeye göre Fransızlar çok etkili bir silah olan İngiliz oklarını atan yaycıların esir edildiklerinde oku atmak için kullandıkları iki parmaklarını keseceklerini ilan ederler. Savaştan İngilizler galip geldiğindeyse galip okçular Fransızlara kesilmemiş parmaklarını göstereceklerdir.

Tarihçi Juliet Barker, bu savaşta İngiliz saflarında yer alan Jean Le Fevre’den yaptığı aktarımda İngiltere kralı V. Henry’nin bu konuya değindiği bir konuşma yaptığını söyleyecektir. Tarihte V işaretine yapılan ilk gönderme ise 16.yüzyıl mizahçılarından François Rabelais’in eserlerinden görülür. 20. yüzyılın başlarında argo hareket olarak yer alacaktır.

İngiltere Başbakanı Winston Churchill II. Dünya Savaşı sırasında V işaretini V-Victory (Zafer) anlamına gelecek şekilde kullandı. Zafer anlamı özellikle Nazi Almanyası işgali altındaki bölgelerde direnişin simgesi olacak ve Fransa, Hollanda ve Jersey Adası gibi yerlerde sıklıkla Alman sembollerinin üzerine yazılacaktır.

ABD’nin Vietnam’a silahlı müdahalede bulunduğu Vietnam Savaşı sırasında özellikle savaş karşıtı gösterilerde V-işareti barışı sembolize edecek şekilde kullanılmıştır."