birgün

13° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 15.08.2021 15:30

Taliban yetkilisi: Türkiye'yi müttefik olarak görüyoruz, Erdoğan'dan saygı bekliyoruz

Taliban'ın önemli isimlerinden Molla Muhammed Yakup, "Türkiye, yakın ilişkiler kurmak istediğimiz bir ülke" dedi: "Erdoğan'dan bize karşı saygılı olmasını arzuluyoruz. Türkiye, birçok Afgan'ı barındıran ve yakın ilişkiler kurmak istediğimiz bir ülke. Türkiye'yi bir düşman olarak değil müttefik olarak görüyoruz."

Taliban yetkilisi: Türkiye'yi müttefik olarak görüyoruz, Erdoğan'dan saygı bekliyoruz

Afganistan'da Taliban'ın kuşatma altına aldığı başkent Kabil'in yönetimini ele geçirmesi beklenirken, Taliban'ın önemli isimlerinden ve eski lider Muhammed Ömer'in oğlu Molla Muhammed Yakup "Türkiye'yi bir düşman olarak değil müttefik olarak görüyoruz" dedi.

Independent Türkçe'den Emir Ekşioğlu'na açıklamalarda bulunan Yakup, "Kabil çok kısa süre içerisinde kontrolümüze geçecek. Afganistan İslam Emirliği'nin zaferini tüm dünya kabul etmeli. Bizi tanıyan ülkelerle yakın ilişkiler kurmaya hazırız" dedi.

Afganistan'da son zamanlarda ilerleyişini sürdüren Taliban, bu sabah peş peşe tüm vilayet merkezlerini ele geçirdi. Taliban yetkilileri, "istedikleri an Kabil'i alabileceklerini" belirtti. Öte yandan Afganistan İçişleri Bakanlığı da Taliban'ın başkente girmesinin ardından, yönetimin devri için müzakerelere başlanacağını duyurdu.

'TÜM YABANCI GÜÇLERİ İŞGALCİ OLARAK GÖRECEĞİZ'

Taliban'ın en önemli isimlerinden, aynı zamanda eski lider Muhammed Ömer'in oğlu olan Molla Muhammed Yakup da Kabil'e girmeye başlaklarını kaydetti. Molla Muhammed Yakup, "Kabil çok kısa süre içerisinde kontrolümüze geçecek. Afganistan İslam Emirliği'nin zaferini tüm dünya kabul etmeli. Bizi tanıyan ülkelerle yakın ilişkiler kurmaya hazırız" dedi.

"Afganistan topraklarında hiçbir ülkenin bulunmasına izin vermeyeceğiz" diyen Yakup, "Kısa süre içerisinde hangi ülke olursa olsun Afganistan İslam Emirliği topraklarında yabancı güçleri işgalci olarak görüp gerekeni yapacağız" şeklinde konuştu.

'ERDOĞAN'DAN BİZE KARŞI SAYGILI OLMASINI ARZULUYORUZ'

Yakup, "Türkiye, yakın ilişkiler kurmak istediğimiz bir ülke" deyip ekledi: "Erdoğan'dan bize karşı saygılı olmasını arzuluyoruz. Türkiye, birçok Afgan'ı barındıran ve yakın ilişkiler kurmak istediğimiz bir ülke. Türkiye'yi bir düşman olarak değil müttefik olarak görüyoruz."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol