birgün

5° PARÇALI BULUTLU

'Tarikatta çocuk istismarı' skandalına bir tepki de spor kulüplerinden

BirGün'ün ortaya çıkardığı tarikatta çocuk istismarı skandalına tepkiler büyüyor. Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla skandala tepki gösterdi.

GÜNCEL 08.12.2022 15:32
'Tarikatta çocuk istismarı' skandalına bir tepki de spor kulüplerinden
Abone Ol google-news

Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını 6 yaşında ‘evlendirdiği’ne ilişkin skandalın ortaya çıkmasının ardından tepkiler devam ediyor. BirGün yazarı Tümur Soykan'ın ortaya çıkardığı skandala ilişkin spor kulüplerinden paylaşım geldi.

FENERBAHÇE: ÇOCUKLAR HER ŞEYİMİZ

Sarı-lacivertli kulübün resmi Twitter hesabından Fenerbahçe logosunun karartırılmış fotoğrafına yer verilen paylaşımda, "ÇOCUKLAR her şeyimiz!" ifadeleri kullanıldı.

BEŞİKTAŞ: REZALET!

Beşiktaş'ın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, "#Daha6Yaşında" etiketine yer verildi.

Paylaşımda kullanılan fotoğrafta da "Rezalet!" ifadeleri yer aldı.

GALATASARAY: ÇOCUK OLMAYA HAKKIM VAR

Gatasaray'dan yapılan paylaşımda ise "#BenDahaÇocuğum" etiketine yer verildi. Paylaşımda "Çocuk olmaya hakkım var!" yazılı fotoğrafa yer verildi.

NE OLMUŞTU?

BirGün yazarı Timur Soykan, 3 Aralık'taki "Karanlık dünya bir çocuğu yuttu: Tarikat karanlığında henüz 6 yaşında…" başlıklı yazısında, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’yi 2002’de altı yaşındayken imam nikahıyla ‘evlendirdiğini’, kadının çocukluğu boyunca cinsel istismara uğradığını yazmıştı. Yaşananlar, H.K.G.’nin şikayetiyle ortaya çıkmıştı.

Soykan, bugün BirGün'de yayınlanan "Utancın fotoğrafları" başlıklı yazısında da H.K.G.’nin çocuk yaşta gelinlik giydirildiği ve ‘nişan’ına ait dehşet verici fotoğrafları yayımladı.

Sosyal medyada tepki yağan olaya ilişkin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı açıklama yapmış ve davaya müdahil olunduğunu bildirmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol