birgün

20° AÇIK

EĞİTİM 22.08.2020 19:30

"Uzaktan eğitimin başlamasına bir hafta kala soru işaretleri giderilmedi"

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Covid-19 sürecinde eğitim sisteminin sorunlarıyla baş başa bırakıldığını söyleyerek, “Uzaktan eğitimin başlamasına bir hafta kalmasına rağmen veli, öğrenci ve öğretmenlerin soru işaretleri giderilmemiştir. Mağduriyet yaşamaması için gereken önlemler alınmalı ve açıklanmalıdır" dedi.

"Uzaktan eğitimin başlamasına bir hafta kala soru işaretleri giderilmedi"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, Covid-19 salgını sürecinde eğitim alanındaki sorunları gündeme getirdi.

İktidarın bazı sorunların çözümünde çok geç kaldığını belirten Karabıyık, “Zaten bütçesi yetersiz olan Milli Eğitim Bakanlığı’na ek bütçe verilmemiş ve eli kolu bağlanmıştır. Pandemiye karşı alternatif planlar yapılması gerekmekte iken bu süreç iyi değerlendirilmemiştir. Eğitim sistemi sorunları ile baş başa bırakılmıştır. Pandemi sürecinde ‘eğitim’ ülkemizin en büyük ve çözülmesi gereken önemli sorunu olması gerekirken, sorunlar karşısında eğitimciler ve veliler yalnız bırakılmıştır. Devletten ümidini kesen veliler ise kendi çözümlerini bulma yönünde adım atmaya başlamışlardır” dedi.

uzaktan-egitimin-baslamasina-bir-hafta-kala-soru-isaretleri-giderilmedi-771931-1.

"EĞİTİME EK BÜTÇE VERİLMELİYDİ"

İktidarın uzun süredin eğitim sistemini derinden hissedilen sıkıntılarla baş başa bıraktığını vurgulayan Karabıyık, “Sarayın damadı eğitime ek bütçe hususunda, AKP Genel Başkanı ise son dönemde eğitim konusunda sorunların çözümüne yönelik açıklama yapmamışlardır. Oysa öncelikle, ülkeyi yöneten siyasal iktidar tarafından acil eylem planı yapılarak öncelikle MEB’e ek bütçe verilmeliydi. Salgının başlaması ile yeni sistemde ihtiyaç duyulacak derslik sayısı hesaplanmalı ve hemen bu dersliklerin inşasına başlanmalıydı” ifadelerini kullandı.

"SORU İŞARETLERİ GİDERİLMEDİ"

Karabıyık, öğrenci, veli ve öğretmenlerin kafalarındaki soru işaretlerinin giderilmesi için çağrı yaptı ve devlet okullarındaki tüm sorunları çözebilecek acil bir eylem planı geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

“Uzaktan eğitimin başlamasına bir hafta kalmasına rağmen veli-öğrenci ve öğretmenlerin soru işaretleri giderilmemiştir" diyen Karabıyık, şunları söyledi:

"Devlet okulları ve özel okulların, velilerin, öğrencilerin mağduriyet yaşamaması için gereken önlemler alınmalı ve açıklanmalıdır. Çocuğunu özel okula gönderen anne-babaların uzaktan eğitim sürecinde okul ücretleri ile ilgili detaylı bilgilendirilmeleri gerekmektedir. Sonraki süreçte ortaya çıkabilecek sorunlar nedeniyle velilerin endişeleri giderilmelidir. Yetersiz sayıda uzaktan eğitime erişim aracı olan tüm öğrencilere derhal, acilen ücretsiz internet erişimi ve tüm teknolojik imkan sağlanması konusunda harekete geçilmelidir."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol