HAYIR’ın  1 Mayıs coşkusu

İstanbul Bakırköy Halk Pazarı’ndaki 1 Mayıs mitingi oldukça coşkuluydu. Anayasa referandumundaki “Hayır” duruşu, miting alanına yansımıştı. Bir anlamda toplumun yarısının gösterdiği “Hayır” tavrı, 1 Mayıs’ta da devam etti ve katılanlara moral aşıladı.

Mitingin başlama saati 13.00 olmasına rağmen sabahın erken saatlerinden itibaren meydan dolmaya başladı. Alana girişte polisin iki kez arama koridoru yapması, sıkışıklık yarattı. Grupların girişini geciktirdi. O nedenle alanın tümüyle dolması, biraz zaman aldı. Miting de bir saat gecikmeyle 14.00’te başladı.

Kürsünün hemen önünde DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun sendikası olan Genel-İş üyeleri çoğunluktaydı. Eğitim Sen başta olmak üzere KESK de önemli bir katılımla alandaydı. 1 Mayıs mitinginin bileşenlerinden TMMOB ve TTB üyeleri de yerlerini aldılar. Ses düzeninde zaman zaman aksamalar oldu. Aşırı yüksek ses, biraz rahatsızlık verdi.

Sezgin Tanrıkulu, Mahmut Tanal, Gamze İlgezdi gibi bir çok CHP milletvekilinin yanı sıra Ertuğrul Kürkçü, Filiz Kerestecioğlu gibi HDP’li milletvekilleri de alandaydı. CHP’nin Şişli, Beşiktaş, Ataşehir gibi belediye başkanları da oradaydı. Milletvekilleri topluca kürsüden halkı selamladılar.

Uluslararası IndustriALL Sendikası’nın Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan da mitinde yer aldı. Birleşik Haziran Hareketi, Halkevleri, HDP de yoğun bir katılım gösterdi. Halkevci kadınlar alana koşarak girdiler.

CHP’nin yanı sıra TKP, ÖDP, EMEP, SYKP gibi sol partiler de alandaydı. DİSK Korosu’nun şarkılarıyla miting başladı. 1 Mayıs ve Enternasyonal marşları hep birlikte söylendi, büyük alkış aldı. İlk konuşmayı DİSK Genel Başkanı Kani Beko yaptı.

Kani Beko, referandum öncesi kıdem tazminatının gaspına “Hayır” dediklerine vurgu yaparak “Kıdem tazminatımız bizim evimize götürdüğümüz ekmektir, iş güvencemizdir. Asla gaspına izin vermeyiz” dedi. Beko, tüm alandakilere kıdem tazminatının gaspına “hayır” diyeceklerini bir kez daha tekrarlattı.

Taşeron işçilerin kadro sorununa değinen DİSK Başkanı Beko, kamu emekçilerinin de iş güvencesinin tasfiyesine “Hayır” dediklerini ifade etti. Alandan “Şeriata, faşizme, karanlığa geçit yok” sloganları üzerine Beko da, “Sesimizi faşist diktatörler kısamaz” dedi.

“Büyük bir kavganın arifesindeyiz” diye seslenen DİSK Başkanı, sözlerini şöyle tamamladı:

“Sandıklardan ‘Hayır’ çıktı ancak YSK bunu ‘Evet’e çevirdi. Bu hırsızlığın hesabını sormak boynumuzun borcudur. 80 milyonun anayasasını yapmak için birlikte mücadele vermeliyiz. Bizim anayasamız eşitlikçi, özgürlükçü, laik ve sosyal bir hukuk devletini öngören bir anayasa olacaktır. Selam olsun Deniz Gezmiş’lere, Mahir’lere, Kaypakkaya’lara, Kemal Türkler’e, Abdullah Baştürk’e, Nebioğlu’na, selam olsun işçi sınıfına…”

KESK Eşbaşkanı Lami Özgen de, OHAL’e kesinlikle karşı olduklarını KHK’lerle işten atılan kamu emekçilerine sahip çıkacaklarını söyledi. Kamu çalışanlarının iş güvencesinin ortadan kaldırılmasına karşı mücadele edeceklerini belirten Lami Özgen, şaibeli referandum sonucunu kabul etmediklerini ifade etti. TMMOB Başkanı Emin Koramaz ile TTB Başkanı Raşit Tükel de birer konuşma yaptılar.

1 Mayıs mitingi politik içeriği açısından da iyiydi, katılanların “Hayır” tavrından vazgeçmeyecekleri bir kez daha yüzlerinden okunuyordu. Mitingin ana sloganı ile izlenimlerimizi noktalayalım: “Hayır bitmedi, mücadeleye devam…”