birgün

27° AÇIK

DÜNYA 04.06.2020 15:12

George Floyd protestolarında 10 binden fazla insan gözaltına alındı

ABD’de George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinin ardından ülkede başlayan ırkçılık karşıtı protestolarda, 10 binden fazla insan gözaltına alındı

George Floyd protestolarında 10 binden fazla insan gözaltına alındı

ABD’nin Minneapolis şehrinde George Floyd’un polis şiddeti sonucu yaşamını yitirmesinin ardından ülke çapında ırkçılık karşıtı protestolar başladı. Bir haftayı aşkın bir süredir devam eden eylemlerde 10 bini aşkın insan gözaltına alındı.

Associated Press’te yer alan habere göre, polis şiddetine ve polise tutuklama yetkisi veren sokağa çıkma yasağına rağmen sokaklara dökülen eylemcilerin her gün yüzlercesi gözaltına alınıyor.

YAĞMA NEDENİYLE GÖZALTINA ALINANLARIN SAYISI DÜŞÜK

Gözaltıların dörtte birinden fazlası Los Angeles’ta yaşanırken, bu şehri New York, Dallas ve Philadelphia takip ediyor.

Gözaltına alınan insanların çoğu, sokağa çıkma yasağı ihlali ve polisin dağılın uyarısına uymamak gibi hafif suçlarla suçlanırken, az bir bölümü ise soygun ve yağmacılıkla suçlanıyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız