birgün

6° KAPALI

İmamoğlu "Ben de varım" dedi: Şimdi ne olacak?

Karadeniz gezisi her ne kadar bayram ziyareti olarak duyurulsa da daha ilk dakikadan itibaren adaylık tartışmasını beraberinde getirdi. İmamoğlu, adaylık için altılı masayı işaret etse de fotoğrafını bir kez daha kadraja dahil etmeyi başardı. Artık CHP’nin sahada iki adayı var.

SİYASET 06.05.2022 06:30
İmamoğlu "Ben de varım" dedi: Şimdi ne olacak?
Abone Ol google-news

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu kalabalık bir gazeteci topluluğu ile birlikte bayramı memleketinde geçirdi. Her ilçe ziyareti beklendiği gibi mitinge dönüştü. Yine beklendiği gibi en önemli konu da İmamoğlu’nun cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağıydı. Ortaya çıkan fotoğraf Ekrem İmamoğlu’nun aday adaylığı başvurusu olarak okundu. Kuşkusuz Ekrem İmamoğlu daha bayram yolculuğuna çıkmadan sonucun böyle olacağını biliyordu.

İlk olarak bu gezinin CHP Genel Merkezi’nde nasıl yankılandığına bakalım. Konuştuğumuz isimler sorularımıza ilginç yanıtlar verdi.

Genel Başkan geziden haberdar mıydı?

Evet. Gezi ile ilgili tüm detayları netleşmese de kamuoyuna duyurulmadan Genel Merkez’in bilgisi vardı. Ama gazetecilerin götürülmesi ilçe programların tümüne dair detaylı bilgiye daha sonra sahip olundu.

İzin istendi mi?

Bilgi verildikten sonra genel başkan negatif bir tutum takınmadı. Özel bir izin durumu yok.

Karadeniz gezisi Genel Merkez’de nasıl değerlendirildi?

Karadeniz gezisi beklenenden fazla kamuoyunu meşgul etti. Bu durum sıkıntı yaratacaktır.

HAFTA BAŞINA KALDI

Aldığımız bilgilere göre bayram tatili nedeniyle CHP Genel Merkezi’nde Ekrem İmamoğlu’nun Karadeniz gezisinin sonuçları daha net olarak tartışılmadı. Hafta başı net bir bilgiye ulaşma şansımız olacak. Ama şu kadarı söylenebilir ki artık CHP cumhurbaşkanlığı adaylığını açıktan isteyen iki isme sahip. Mansur Yavaş’ın durumu daha netlik kazanmadığı için iki aday diyorum.

Bundan sonra sadece CHP kamuoyu değil tüm seçmenler Kemal Kılıçdaroğlu kadar İmamoğlu’nun da attığı her adımı yakından takip edecek. Altılı masanın önemli gündemlerinden birinin bu olacağını söyleyebiliriz.

NASIL İLERLEYECEK?

Kamuoyu yoklamalarına göre Kemal Kılıçdaroğlu hala istediği noktada değil. Sürekli yukarıya doğru bir hareket olsa da hiçbir araştırmada birinci turda seçilme olasılığı gözükmüyor. İmamoğlu ve Yavaş hem Erdoğan’dan hem de CHP lideri Kılıçdaroğlu’ndan önde gözüküyor. Yaz ayları boyunca Kemal Kılıçdaroğlu yelkenlerini şişirmek için sokakta olacak. Bu nedenle adaylık kararı sonbahara kalacak.

Adaylığın netleşme tarihinin Ekim 2022’yi aşması beklenmiyor. Aynı günlerde seçim tarihi de yaklaşık olarak ortaya çıkmış olacak. Hem altılı masa hem de CHP’nin karar anı sonbahar. Masanın karar vermesinde iki kriter önemli.

1- Kazanacak aday: Kamuoyu yoklamaları, sahadan gelen bilgiler en güçlü adayı gösterecek, ona göre karar verilecek.

2- Mutabakat: Aday altılı masanın mutabakatına uyacak bir isim olacak.

Kuşkusuz daha başka maddeler eklenebilir ama hem CHP hem de İyi Parti kurmaylarından aldığımız bilgi bu iki madde her şeyin başı olarak masadaki yerini alacak.

SÜRPRİZ OLABİLİR Mİ?

Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda sürekli CHP içinden isimler telaffuz ediliyor ve bu durum da genel bir kabul görmüşe benziyor. Bir istisna var o da Abdullah Gül. Bu isim bir yolunu bulup kendini gündemin içine sokmayı başarıyor. İmamoğlu’nun Karadeniz gezisinin bir yönü de bununla ilgili olduğu düşünülüyor. İmamoğlu’nun “Genel başkanın adaylığı dışında bir isme ikna olmam zor” dediği ve karşısına çıkacak sürprizlerin de önünü kesmek için bu hamleyi yaptığı ifade ediliyor. Ekrem İmamoğlu’nu harekete geçiren diğer bir motivasyon kaynağı olarak Mansur Yavaş’ın son günlerde sürekli isminin dolaşmasını da biz ekleyelim.

CHP’li bir kurmayın Karadeniz gezisi ile ilgili söylediği “Bu gezi cumhurbaşkanı açıklamasını en az iki ay öne çekti” değerlendirmesiyle bitirelim. Yaz sıcak, sonbahar daha da sıcak olacak.

KAZA MI, MESAJ MI?

Ekrem İmamoğlu ile geziye katılan bazı gazetecilerin yer aldığı fotoğraf karesi çok tartışıldı. Gazetecilerin daha önceki pozisyonları iktidara yakınlığı ile ilgili binlerce sosyal medya mesajı yayımlandı. Gezinin de önüne geçti diyebiliriz. Eğer bilinçli bir tercih değilse bu fotoğraf bir ay içerisinde İBB tarafından yapılan “kaçak yolcu” videosundan sonra gerçekleşen ikinci iletişim kazası olarak değerlendirilebilir. Üstelik de Kemal Kılıçdaroğlu’nun 9 dakikalık elektriksiz kaldığı bir haftalık süreci anlatan ve etkili de olan kısa belgeselin dolaşıma sokulduğu anda gelmesi İmamoğlu için başka bir talihsizlik olmuş.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol