birgün

24° AÇIK

GÜNCEL 18.10.2020 00:36

İmamoğlu'ndan Kürtçe oyun yasağına tepki: Onlara geri adım attıracağız

Dario Fo’nun “Yüzsüz” oyununun Kürtçe uyarlamasına getirilen yasağa tepki gösteren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Geri adım atmayız. Onlara geri adım attıracağız ama" dedi.

İmamoğlu'ndan Kürtçe oyun yasağına tepki: Onlara geri adım attıracağız

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB Şehir Tiyatroları'nda sahnelenecek Dario Fo’nun “Yüzsüz” oyununun Kürtçe uyarlamasına getirilen yasağa tepki gösterdi.

Tiyatro sanatçısı Ece Dizdar ve Serdar Orçin'in sorularını yanıtlayan Ekrem İmamoğlu, oyunun yasaklanmasıyla ilgili soruya, "Biz iki adım ileri adım atarız kardeşim, doğruyu yapıyorsak iki adım ileri adım atarız. Geri adım atmayız. Onlara geri adım attıracağız ama" dedi.

Serdar Oçin'in sorusu ve Ekrem İmamoğlu'nun yanıtı şöyle:

Serdar Orçin: Tiyatrolara kapı açtığınız anda Kürtçe tiyatro yapan bir tiyatro grubunun oyunu yasaklandı. Benim bildiğim kadarıyla o oyun yasaklı değil, bildiğim kadarıyla kullandıkları dil de yasak değil bu ülkede. Burada kamu güvenliğini tehdit eden şey tam olarak nedir?

Ekrem İmamoğlu: Bulamadım ki. Devlet aklı, devlet yöneticiliği çok hassas bir iş. Ne söylediğini bilecek. Bugün de söyledim bir yerde. Bu ülkenin bakan yardımcısı, 16 milyon insanın valisi; içi bomboş bir laf. Terör örgütlerine destek amaçlı diye bir iftirada bulunarak ‘yasaklanmıştır’ diye soruşturma açılacakmış. Kendi hakkınızda soruşturma açın. Ortada bir terör örgütü var ise bunu bugüne kadar bulması ve soruşturma açması gereken sizsiniz. Görevi ihmal etmişsiniz demek ki bu bir. İkincisi, ya ortaya koyacağınız gerekçe; uydurma, gerekçesiz, hiçbir mesneti olmayan bir şey olamaz, olmamalı. Hukuka, kanuna, vicdana, ahlaka uygun olmalı.

O kadar saçma bir durum ki. Ben araştırın dedim. Mutlaka Nobel ödülü almış adamın bir oyunu devlet tiyatrolarında oynanmıştır. Daha acısını söyleyeyim mi? Bu yasaklanan oyun da oynanmış, defalarca. Kürtçe olarak da yasaklanan grup bugüne kadar 4 yıldır 20-30 defa gösterim yapmışlar. Akıl tutulması. Biz bu işten geri adam atacağız, bizi köşeye sıkıştıracaklar; başka bir atmosfer var ya. Biz iki adım ileri adım atarız kardeşim, doğruyu yapıyorsak iki adım ileri adım atarız. Geri adım atmayız. Onlara geri adım attıracağız ama.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız