birgün

11° AÇIK

GÜNCEL 23.10.2020 17:26

İtiraz reddedildi: Bir mahkeme daha AYM'nin Enis Berberoğlu kararını tanımadı!

Enis Berberoğlu'nun avukatlarının AYM'nin "yeniden yargılama" hükmünü yerinde görmeyen İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi kararına yaptığı itiraz karara bağlandı. Üst mahkeme sayılan İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi, itirazı reddederken topu İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi'ne attı. Mahkeme, AYM'nin ihlal kararının giderilmesinde yetkinin İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi'nde olduğunu kaydetti.

İtiraz reddedildi: Bir mahkeme daha AYM'nin Enis Berberoğlu kararını tanımadı!

Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) "yeniden yargılama" hükmünü yerinde görmeyen İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi kararına, Enis Berberoğlu'nun avukatları tarafından yapılan itiraz, üst mahkeme sayılan İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi.

MAHKEME TOPLU BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİ'NE ATTI

Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) Enis Berberoğlu hakkında verdiği yeniden yargılama kararının İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nce ”yerindelik denetimi kapsamında kaldığı” gerekçesiyle reddetmesine ilişkin Berberoğlu’nun avukatının İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'ne yaptığı başvuru karara bağlandı. İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi, AYM'nin ihlal kararının giderilmesinde yetkinin İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi'nde (BAM) olduğunu kaydetti.

Cumhuriyet'ten Seyhan Avşar'ın aktardığına göre, mahkeme heyeti verdiği kararda Enis Berberoğlu hakkında verilen ihlal kararının İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’nin 2017/2075 esas 2018/287 sayılı kararından kaynaklandığını belirtti.

Mahkeme bu nedenle AYM kararının gereğinin yapılması hususunda İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi'nden talepte bulunulması gerektiğini belirtti.

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nin itiraza yönelik bu kararıyla dosya, daha önce "yeniden yargılamaya yer olmadığına" yönelik karar alan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne iade edildi.

MAHKEME HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILMALI

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararını BirGün’e değerlendiren Avukat Turgut Kazan, ülkede yargı olmadığı için karara şaşırmadığını dile getirdi. “Umarım yanılırım demekle birlikte Türkiye’de gerçekten bir yargı olmadığına yürekten inandığım için zaten ret kararı verilmesini bekliyordum” diyen Kazan, AYM kararını tanımayan her yargıcın görevi kötüye kullanma suçu işlediğini ve hakkında soruşturma başlatılması gerektiğini söyledi.

itiraz-reddedildi-aym-nin-enis-berberoglu-kararini-bir-mahkeme-daha-tanimadi-796498-1.
Fotoğraf: Avukat Turgut Kazan

ANAYASA’NIN TANINMADIĞINI GÖSTERGESİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Yüksek Mahkeme’den sevmediği kararlar çıktığını bildiği için soruşturmayı başlatan yerin başına yeni atama yaptığına dikkat çeken Kazan, şu ifadeleri kullandı: “Hazırlıklar tamamlandıktan sonra AYM’ye tekrar bireysel başvuru yapılacaktır. AYM, hemen bir inceleme yaparak bu durumun kabul edilemeyeceğini, itiraz başvurusu yapılan mahkemenin böyle bir kararı olamayacağı yönünde hüküm ve suç duyurusunda bulunulmasına karar vermesi gerekir. Ülkede hukuk yoksa Enis Berberoğlu mahkûm edilmiş bir milletvekili olarak kalacaktır. Bu tabii haklı olduğunu göstermez aksine Anayasa’nın tanınmadığını gösterir. Yaşananlara bakınca utanıyorum. Utanmayanlar utansın.”

NE OLMUŞTU?

Enis Berberoğlu'nun avukatı Yiğit Acar, Berberoğlu'nun yeniden yargılanması için bir üst mahkeme olan 15. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvuru yapmıştı.

İtiraz dilekçesinde, "Anayasa Mahkemesi'nin ihlal kararı gereğince yeniden yargılamaya başladığına dair karar alınmasını ve bu kararla birlikte bir temel hak veya özgürlüğü ihlal ettiği Anayasa Mahkemesi'nce tespit edilen önceki İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2016/205 Esas 2017/97 Karar sayılı kararı ile 13/10/2020 tarihili ek kararının kaldırılmasını, 6216 sayılı Kanun'un 50. maddesinin (2) numaralı fıkrasına göre ihlalin ve sonuçlarının ortadan kaldırılması hükmüne uygun olarak, yeniden yargılamaya hükmolunmasına, Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin 20/09/2018 tarih ve 2018/2088 esas, 2018/2728 karar sayılı onama kararına bağlı sonuçların geri alınması amacıyla yeniden yargılama kararına bağlı olarak müvekkilimiz hakkındaki yargılamanın CMK m 223/3-8 uyarınca dosya hakkında ivedi şekilde durma kararına hükmolunmasına karar verilmesini saygılarımızla arz ve talep ederiz" denilmişti.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Enis Berberoğlu'nun yeniden yargılanmasına yer olmadığı hükmüne yapılan itirazı, değerlendirilmek üzere bir üst mahkemeye göndermişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol