birgün

5° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 20.01.2021 15:30

ODTÜ’de iki öğrenci asistanı, Boğaziçi protestolarına katıldıktan sonra işten çıkarıldı

ODTÜ’de Boğaziçi Üniversitesi protestolarına katılan iki öğrenci asistanının görevlerine bütçe kesintisi gerekçesiyle  son verildi. CHP’li Levent Gök, konuyu TBMM gündemine taşıdı.

ODTÜ’de iki öğrenci asistanı, Boğaziçi protestolarına katıldıktan sonra işten çıkarıldı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ) iki öğrenci asistanı, Boğaziçi Üniversitesi protestolarına katıldıktan sonra bütçe kesintisi gerekçesiyle işten çıkarıldı.

Konuyu Meclis gündemine taşıyan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Levent Gök, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a "Anayasal haklarını kullanarak barışçıl eylemlere katıldıkları için işlerine son verilen öğrenci asistanlarının görevlerine dönebilmeleri için hangi çalışmalar yürütülmektedir?” diye sordu.

ANKA’da yer alan habere göre, CHP’li Gök, Bakan Selçuk'a yönelttiği soru önergesini TBMM Başkanlığı’na sundu.

Gök, soru önergesinde, “ODTÜ bünyesinde görev yapan 8 öğrenci asistanının görevlerine bütçe kesintisi sebebiyle son verildiği öğrenilmiştir. Lisansüstü koordinatörleri tarafından sert bir dille uyarıldıklarını ifade etmekte, bir önceki hafta öğrenci asistanı alımı yapıldığı halde kendilerinin görevlerine son verilmesine anlam veremediklerini belirtmektedirler. Özellikle dar gelirli öğrencilere maddi destek sağlayan ve cüzi ücretler karşılığında yapılan öğrenci asistanlığı görevinden alınan çocuklarımız mağdur edilmişlerdir" dedi.

Öğrencilerin anayasal haklarını kullandığı için cezalandırıldığını söyleyen CHP'li Gök'ün önergesindeki sorular şöyle:

►ODTÜ’de görev yapan öğrenci asistanlarının işlerine son verilmesinin sebebini açıklar mısınız?

►ODTÜ’de görev yapan öğrenci asistanlarının 2021 yılı itibariyle aldıkları aylık ücretlerin miktarını açıklar mısınız?

►2020 ve 2021 yıllarında ODTÜ’de göreve başlatılan öğrenci asistanlarının sayılarını aylık temelde açıklar mısınız?

►Barışçıl eylemlere katılan üniversite öğrencilerine hangi mevzuata dayanılarak bölüm ve enstitü yöneticileri ile koordinatörleri tarafından uyarı verilmektedir?

►2002 – 2021 döneminde anayasal haklarını kullanarak barışçıl eylemlere katıldığı için ücret kesintisi veya işlerine son verilmesi suretiyle cezalandırılan öğrenci asistanları ve akademik personellerin sayılarını yıllık temelde, üniversitelere göre açıklar mısınız?

►Anayasal haklarını kullanarak barışçıl eylemlere katıldıkları için işlerine son verilen öğrenci asistanlarının görevlerine dönebilmeleri için hangi çalışmalar yürütülmektedir?

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol