birgün

7° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 07.01.2021 11:53

"Renkli devrimler bumerangı ABD'ye dönüyor"

Donald Trump destekçilerinin ABD Kongresi'ni basmasına ilişkin Rusya'dan değerlendirme geldi. Rusya Devlet Duması Uluslararası İşler Komitesi Başkanı Slutskiy, "Renkli devrimler bumerangı ABD'ye dönüyor" dedi. Rusya Parlamentosu'nun üst kanadı Federasyon Konseyi Uluslararası İşler Komitesi Başkanı Senatör Kosaçev ise, "Amerikan demokrasisi her iki ayağının üzerinde topallıyor” ifadelerini kullandı.

"Renkli devrimler bumerangı ABD'ye dönüyor"

Rusya Devlet Duması Uluslararası İşler Komitesi Başkanı Leonid Slutskiy, ABD Kongresi'nin Başkan Donald Trump'ın destekçileri tarafından basılmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Slutskiy, "Washington'da olanlar, Amerikan toplumunun ikiye bölünmesinin sonucudur" dedi ve olayların iktidarın demokratik şekilde transfer edilmesi sürecine gölge düşürdüğünü belirtti.

Slutskiy, ABD'nin diğer ülkelere seçim standartlarını artık dayatamayacağına ve dünyanın "demokrasi feneri" olamayacağına işaret ederek, "Renkli devrimler bumerangı ABD'ye dönüyor. Bütün bunlar, yeni yüzyılda Amerikan iktidar sisteminin krize uğramasına yol açıyor" ifadesini kullandı.

"AMERİKAN DEMOKRASİSİ İKİ AYAĞININ ÜZERİNDE TOPALLIYOR"

Rusya Parlamentosu'nun üst kanadı Federasyon Konseyi Uluslararası İşler Komitesi Başkanı Senatör Konstantin Kosaçev, Amerikan demokrasisinin iki ayağının üzerinde topalladığını söyledi.

Kosaçev, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ABD’nin başkenti Washington’da Başkan Donald Trump’a destek gösterisi düzenleyen protestocuların polis barikatını aşarak Kongre binasına girmesini değerlendirdi.

Washington’daki olayların birkaç sebebi bulunduğunu belirten Kosaçev, bu sebeplerden birinin Trump’ın “narsistliği, eksantrikliği ve maceracılığı” olduğunu ifade etti.

renkli-devrimler-bumerangi-abd-ye-donuyor-826090-1.

Olayların diğer sebebinin ise 3 Kasım’da düzenlenen seçimin sonuçlarındaki belirsiz kaymalar ve Georgia eyaletindeki seçim sonuçları olduğunu kaydeden Kosaçev, bu kez kaybeden tarafın, kazananları seçim sonuçlarını tahrif etmekle suçlamak için fazlasıyla gerekçesi olduğunu kaydetti. Kosaçev, “Açıkça Amerikan demokrasisi her iki ayağının üzerinde topallıyor” ifadelerini kullandı.

Demokrasi bayramının artık sona erdiğini kaydeden Kosaçev, ABD’nin artık demokrasi konusunda bir rota çizemediğini, bu nedenle artık onu belirleme ve hatta başkalarına empoze etme hakkını da kaybettiğini vurguladı.

NE OLMUŞTU?

ABD Başkanı Donald Trump'ı destekleyen binlerce gösterici, Beyaz Saray önündeki mitingden sonra ABD Kongresi'ne yürümüş ve Kongre binasının önündeki barikatları aşarak binaya girmeye çalışmıştı.

Polisle yaşanan çatışmalardan kısa süre sonra bazı göstericiler, Senatoya girmişti.

Kongredeki Başkanlık Seçimi Seçiciler Kurulu Oylamasının onay oturumuna ara verilmiş, oturuma başkanlık eden Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Kongre üyeleri de binadan çıkarılmıştı.

Trump'ın göstericilerden evlerine gitmesini istemesi üzerine kalabalık dağılmaya başlamış, ABD Kongresi'nin güvenliğinden sorumlu polis, yaklaşık 4 saat sonra binanın güvenliğinin sağlandığını açıklamıştı.

ABD Kongresinin basılması sırasındaki olaylarda 4 kişi hayatını kaybetmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol