Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan'ın memnu (seçilme) haklarının Adalet Bakanlığı'nın talimatıyla geri alınmasının ardından yeni bir gelişme yaşandı. Van İl Seçim Kurulu, mazbatanın seçimde yaklaşık 30 puan fark yiyen AKP'li Abdulahat Arvas'a verilmesine karar verdi. DEM Parti karara tepki göstererek itirazda bulunulduğunu bildirdi.

Kaynak: Haber Merkezi
Van'da irade gaspı: Mazbata AKP'li adaya verilecek!

Van İl Seçim Kurulu, DEM Parti'nin büyük farkla kazandığı Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde mazbatanın AKP'li adaya verilmesine ilişkin talebi sonuca bağladı. Kurul, mazbatanın AKP'li Abdulahat Arvas'a verilmesine oy çokluğuyla karar verdi.

Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan'ın memnu hakları, Adalet Bakanlığı'nın seçime 2 gün kala mesai bitiminden 5 dakika önce yaptığı itiraz üzerine geri alındı.

DEM Parti'nin açıklamasına göre 29 Mart 2024 Cuma günü mesai bitimine beş dakika Adalet Bakanlığı idari bir karar ve yazıyla, 2022 yılında memnu haklarını alan ve tüm yasal denetimlerden geçen Zeydan’ın memnu haklarına itiraz etti.

Mahkeme aynı gün kesinleşmiş memnu hak kararını geri aldı ve memnu hak talebini reddetti. Karar henüz kesinleşmeden, itiraz ve temyiz hakkı kullanılmadan da YSK'ye bildirimde bulundu. YSK daha önce Zeydan'ın adaylığını onaylamıştı. 

AKP'NİN MAZBATA TALEBİ KABUL EDİLDİ

Van seçiminde yaklaşık 30 puan farkla ikinci sırada yer alan AKP, Van İl Seçim Kurulu'na mazbatanın kendi adaylarına verilmesi talebinde bulundu.

AKP'nin talebi oy çokluğu ile kabul edildi. Böylece mazbata, seçimde ikinci olan parti AKP’ye verildi.

DEM PARTİ'DEN KARARA TEPKİ

DEM Parti, Van İl Seçim Kurulu’nun mazbatayı AKP adayına verme kararına tepki gösterdi.

Partiden yapılan açıklamada, "Van İl Seçim Kurulu’nun oy çokluğu ile partimizin büyük bir farkla kazandığı Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı için mazbatayı AKP adayına verme kararını reddediyoruz. Bu karar iktidarın müdahalesi ile başlatılan siyasi darbe sürecinin devamıdır" denildi.

"Ayarlanmış Van İl Seçim Kurulu üyelerinin oy çokluğu ile verdiği karar hukuksuzdur, gayri meşrudur, halk iradesini tanımama kararıdır" denilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Avukatlarımız karara itiraz etti. Yüksek Seçim Kurulu’nu bu hukuksuzluğa son vermeye ve halkımızın iradesini tanımaya çağırıyoruz. Partimiz, üyelerimiz, halkımız ayaktadır ve bu hukuksuzluk giderilene kadar meşru ve demokratik tepkimiz devam edecektir."

DEM EŞ GENEL BAŞKANLARINDAN AÇIKLAMA

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, karara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Karara tepki gösteren Bakırhan, "Adalet Bakanlığı eliyle birlikte bu irade gasbedilmeye çalışılmıştır. Bu hile değil de nedir? Kürt iradesine düşmanlıktan bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini tekrar ediyoruz. Yeter! İki dönem kayyum atadınız, bölge halkının iradesini gasp ettiniz. Van halkının iradesine sahip çıkacağız" ifadelerini kullandı.

Bakırhan'dan sonra konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, "Erdoğan çıktı bu seçim hezimetinden sonra 'Halkın iradesine saygı duyacağız' demiştir. Öyle anlaşılıyor ki bu hak Kürt olunca bu iradeye saygı göstermeyeceklerini Adalet Bakanlığı eliyle başlattıkları bu süreçte bir kez daha gördük" diye konuştu.

"Bu, bir siyasi darbedir" diyen Hatimoğulları, "İktidar bir hezimet yaşamıştır bu seçimlerde. Bu hezimetin intikamını DEM Partililerden almaya kalkışırsa büyük yanılır" ifadelerini kullandı.

Hatimoğulları, şöyle devam etti: "Bizler itirazlarımızı gerçekleştiriyoruz. Bu itirazın hukuk çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini paylaşıyoruz."

VAN SEÇİMİ

31 Mart yerel seçimlerinde Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini DEM Parti büyük bir farkla kazanmıştı.

DEM Parti adayı Abdullah Zeydan yüzde 55.48 oy oranıyla zafer elde etmişti.

AKP'nin adayı Abdulahat Arvas ise yüzde 27.15 ile ikinci sırada yer almıştı.

DEM Parti ayrıca Van'da 13 ilçenin tamamını kazanmıştı.