Ben, evimizdeki Kuran-ı Kerim’in arka sayfasına babamın yazdığı nota göre, 1923 yılının 28 Kasım’ında, yani Cumhuriyet’in ilanından hemen bir ay sonra bir çarşamba günü, öğle saatlerinde, Tokat’ın Niksar ilçesindeyaklaşık 100 yıllık geçmişi olan ahşap evde doğmuşum.

Amcam İzzettin Tılıç, kendi olanaklarıyla bastırdığı Nikahta Keramet Var romanının sonundaki özgeçmişine yukarıdaki cümleyle başlamış.

Ömrünün son yıllarında ağır bir hastalıkla cebelleşirken, Atatürk dendiğinde ağlamaya başlayan ve ölmek için bir tarih seçebilseydi mutlaka seçeceği 10 Kasım’da, 2002’de aramızdan ayrılan babam da o evde doğmuştu.

Ben ve üç kardeşimin doğduğu ev de odur.

Kuran’ın arkasına oğlunun doğumunu bu kadar detaylı not edişinden de anlaşılacağı gibi dedem Ömer Lütfi zamanın ölçülerinde okumuş biriymiş. 20’li yaşlarında Maliye Dairesi’nde muhasebe kâtibi olarak çalışmış, 30’lu yaşlarında Sivas Devlet Hastanesi’nde bir guatr ameliyatından çıktıktan 8-10 saat sonra ölmüş.

Tabii o zaman şimdiki gibi Şehir Hastaneleri yokmuş!

Babaannem, annem, iki halam, o zaman 5 yaşlarında olan kardeşim ve 11 yaşındaki ben, şu acımasız yaşamın orta yerinde sipsivri kalakaldık! … babamın erken ölümünden dolayı devlet hizmeti çok az olduğundan dolayı bize dul ve yetim maaşı da bağlanamamıştı.” Babasının ölümünden sonraki hallerini de böyle anlatmış amcam.

Çocuk denilecek yaşta bizi doğurduğu eve gelin gelen annemin ve dört torununu da “koynunda” büyüten babaannemin biz doğduktan sonra yaşadıkları, o evde amcam ve babamın çocukluğunda yaşananlar yanında düğün bayram sayılır.

Galiba bir başka Cumhuriyet yazısında da sormuştum bu soruyu; genç yaşta dul kalan ve çocuklarına “üveylik” yaşatmamak için bir daha evlenmeyen babaannem Fitnat Hanım nasıl okutabilmişti iki oğlunu? Niksar’da olmayan ortaokula, liseye; Tokat’a, Sivas’a nasıl gönderebilmişti?

Yatılı, rahat ve güzel bir okuldu” diye yazmış amcam, gittiği Sivas Öğretmen Okulu için.

Ve ilkokul öğretmeni babam nasıl okutabildi dört çocuğunu bu memleketin en iyi okullarında?

Sınav kazanarak gittiğim ve 7 yıl yatılı okuduğum Samsun Maarif Koleji’nde aynı sıraları paylaştığımız ve Türkçeyi iyi konuşamadan geldikleri okulda İngilizce öğrenmeye başlayan Kürt arkadaşlarım Yaşar’ın, Nihat’ın kişisel tarihlerinde yaşadıkları ve yoksulluklarıyla karşılaştırıldığında benim kişisel tarihim “Karun kadar zenginlik” olarak da anlatılabilir.

Yaşarlar, Nihatlar nasıl okuyabiliyorlardı memleketin en iyi okullarında? Kolejlerde? Turhallı şeker işçisi Yusuf amcanın oğlu Kenan, Samsunlu kahveci/pazarcı Hüseyin amcanın oğulları Hüseyin, Hasan ve Mustafa, memur Hasan amcanın kızı Zerrin, nasıl okuyabildiler oralarda da öğretmen, hekim, profesör olabildiler?

Başlıktaki sözcük işte bu sorunun yanıtıdır!

5 ve 11 yaşlarında yetim kalan babamla amcamın, yatılı okullarda okuyan benim ve kardeşlerimin, Karslı Yaşar’ın ve Nihat’ın, işçi Yusuf’la kahveci/pazarcı Hüseyin’in oğullarının yanında cumhuriyet vardı.

Dün 98’inci yılını kutladığımız ve siyaset bilimi ışığında hakkında çok şeyler yazabileceğimiz cumhuriyetin eksiklikleri de vardı tabii. Ama işte böyle bir şeydi cumhuriyeti yaşamak!

Cumhuriyet ben yaşlardaki çoğu insanın “başarı hikâyesi” ve son 10 yıllarda kurumlarının birer ikişer yok edilmesiyle o hikâyelerin tükenişi oldu!

Düzenler, sistemler, rejimler var ki oralarda bir şey olarak, bir halin içine doğarsınız! Çalışıp çabalayıp bir şey olmak, liyakat yoktur. Cumhuriyet ise herkes için “olma” hakkı ve fırsatının adıdır!

Yazık ki, 98 yıl önce bir şey “olabilmeye” başladığımız bir ülkeden bir şey olarak “doğduğumuz” bir ülkeye geldik!