Almanya’da yakın zamanda ibretlik bir dava görüldü. Davanın kahramanı üniversite öğrencisi antifaşist solcu Lina E. Suçu neo-Nazilere yönelik saldırılar gerçekleştirmek. Dresden’deki Saksonya Eyalet Mahkemesi’nde yüksek güvenlik önlemleri altında görülen davada Lina E., beş yıl üç ay hapse mahkum edildi.

Antifa Doğu Davası (Antifa-Ost-Verfahren) olarak adlandırılan davanın 31 Mayıs’taki 97’nci duruşmasında tutuksuz yargılanan Lennart A., Jannis R. ve Jonathat M.’ye ise 2,5 ila 3 yıl 3 ay arasında değişen cezalar verildi. Kasım 2020’den bu yana tutuklu yargılanan sosyal pedagoji öğrencisi Lina E.’nin grubun lideri olduğu ileri sürüldü.

ANTİFAŞİST OLMAK ZORUNLULUK

Federal Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede gençlerin, “Neonazilere karşı terör saldırıları düzenleme amacıyla örgüt kurduğu ve planlar yaptığı ileri” iddia edildi.

Söz konusu antifaşist grubun 2018-2020 yılları arasında Leipzig, Wunzen ve Eisenach’ta aşırı sağcılara yönelik yaralama eylemleri gerçekleştirdiği, bankaları bombaladığı iddialar arasındaydı. Yargılamayı “siyasi bir dava” olarak eleştiren savunma avukatlarının beraat talepleri tabii ki kabul edilmedi.

Hâlâ daha tartışılan karar açıklandığında ülke çapında protesto edildi. Başta Leipzig olmak üzere Berlin, Bremen, Köln ve Almanya’nın diğer birçok kentinde yüzlerce kişi "Hepimiz antifaşistiz. Antifaşist olmak suç değil bir zorunluluktur" sloganları ile gösteriler yapmıştı.

EGEMENLERİN KORKUSU

BirGün Çeviri’de Jacobin’den Katharina Hunfeld imzalı “Almanya Yargısı Tarafsız Mı?” yazıda dava süreciyle ilgili çarpıcı detaylar yer alıyordu. Alman sağının, egemenlerin topluma korku salmak için “aşırı solcuların yükselişi” diyerek davayı nasıl kullandıkları anlatılıyordu.

Oysaki ülkede “aşırı sol”un aksine yükselen bir aşırı sağ, neo-faşist hareket vardı. Öyle ki sık sık neo-Nazilere yönelik kapsamlı operasyonlar gerçekleştiriliyor. İstihbaratın, polisin, bakanlıkların raporlarında aşırı-sağcı akımların tehlikesine dikkat çekiliyor. Ancak nafile. 

Neo-Nazilerle içli dışlı olmaktan imtina etmeyen Alman derin devletinin, egemenlerin sol korkusu tarihsel. Lina E. üzerinden verilen mesajlarla bir kez daha topluma korku pompalandı. Yargı, medya, siyaset üçgeninde “aşırı sol” şeytanlaştırılmaya çalışıldı.

RAF’TAN LİNA E.’YE

Hunfeld’in de dikkat çektiği üzere “1970’li yıllardan 90’lı yıllara kadar faaliyet yürüten Kızıl Ordu Fraksiyonu (RAF) davalarından bu yana ilk defa solcu bir siyasi yapılanma mahkeme önüne çıkarılmıştı onların gözünde. Bild gazetesi Lina E.’yi ‘Almanya’nın en tehlikeli aşırı solcusu’ diye haberleştirecekti.”

Yazılanlar, yargılamalar, hedef göstermeler hepsi sistematikti. Antikomünist histeri devredeydi. Bolca köpürtüldü. Onlarca kişiyi öldüren, katliamlar yapan aşırı sağcıların yargılandığı davalar -NSU ve Hanau Katliamı- böyle sansasyon yaratmak için kullanılmadı.

Raporlar aşırı sağcı yükselişi gösterse de iç istihbarat ajansı konumundaki Alman Federal Anayasa Koruma Teşkilatı yükselen “aşırı solculuğa” dair uyarılar yapıyor. Neo-Nazi NSU davası, Alman istihbaratı ve aşırı sağcılar arasında köklü bağları ortaya sermişti.

Buna rağmen ajans, yıllık faaliyet raporunda da radikalleşme endişelerini tekrar ediyor ve “faşizm karşıtlığı” adı altında “aşırılıkçı ideolojiler”e insan çekildiğini öne sürüyor.

Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser de geçenlerde bir kez daha “sol şiddet” olaylarındaki artışa karşı uyarıda bulundu.

SOLU HEDEF AL, SAĞA YOL VER

Alman müesses nizamı ve egemenleri bir avuç solcu üniversiteli gencin üzerine çullanırken ülkede neo-faşistler iktidara yürüyor. Aşırı sağcı, yabancı düşmanı AfD partisi anketlere göre ana muhalefete yükselmiş durumda. Dün yayımlanan ankete göre Lina E. ve arkadaşlarının yargılandığı Saksonya Eyaleti’nde AfD oy oranını yüzde 35’e çıkarmış durumda. 2019 eyalet seçiminde AfD yüzde 27,5 oranında oy almıştı. Başta Doğu Almanya olmak üzere tüm eyaletlerde yükselişteler.

Jagoda Marinic, Stern dergisinde kaleme aldığı yazıda “Devlet aşırı solculara karşı aşırı sağcılardan daha mı sert?” diye yazdıktan sonra şöyle diyecekti: “İstatistikler şiddetin büyük ölçüde sağdan geldiğini açıkça gösteriyor. Soldan gelen şiddetin ise artmakta olduğu söyleniyor. Sol şiddet, aşırı sağcılara karşı çıkan vatandaşların eylemlerini de kapsıyor. Solun suçlarının büyük kısmı neo-Nazi yürüyüşlerinin engellenmesine kadar uzanıyor. Yani aşırı sağcılara karşı sokakta oturuyorsanız, siz de aşırı solcusunuz demektir.”

Alman devletinin neden solcuların üzerine bu kadar sert gittiği bilinmiyor değil. “Son Jenerasyon” eylemlerinde olduğu gibi dipten gelen bir dalga var ve sistem bunu kendisine tehdit olarak algılıyor. Sivil itaatsizlik büyümeden bastırılmak isteniyor.

Aşırı sağ yükselirken solun, anti-faşistlerin hedef alınması yaşanılanlardan, tarihten ders çıkarılmadığını gösteriyor.