Ekonomik buhranı, adeta bu konuda bir yemin etmişcesine daha da koyulaştıran ve kontrolü tamamen elinden kaçırmış görünen rejim, öylesine "ne yaptığını bilmez" bir ruh hali içine düştü ki, ekonominin dümenindeki "pırıltılı - ışıltılı" şahıs, "Tercihimizi bir avuç azınlıktan yana, ezilen-sömürülen-yoksullaştırılan çoğunluğun aleyhine kullandık" diyecek kadar terbiyesizleşebiliyor.

Kapitalist sistemin nasıl çalıştığı ve devletin baskıcı gücünü kullanarak, hakim sınıflar üzerinden sömürüyü nasıl hayata geçirdiklerini adeta "paşa paşa" itiraf anlamına gelen bu sözler, çaresizliğin en sade biçimde itirafıydı. Bir yandan da asla "utanmadıklarının" somut bir tezahürüydü, tabii.

Geniş halk kitlelerini yoksullaştırıp, bir lokma ekmeğe muhtaç edip, ulusal para birimini "pula" çevirip, belki de kendileri gittikten sonra bile ekonomiyi uzun süre rayına sokulamayacak hale getirdikleri yetmiyormuş gibi, bir yandan da halka tepeden bakmayı "hakaret ve küfür" boyutuna taşımaktan da çekinmiyorlar. Hani o İngilizce'nin bu durumlara cuk diye oturan "Adding insult to injury" (yaraladığı birine, bir de hakaret etmek) deyimi vardır ya... İşte, tam da onu yapıyorlar.

Bu ülke insanlarının vergileri ile maaş alan, üstelik "namus ve şeref üzerine hizmet yemini" etmiş bir şahıs, üstelik sık sık "Ben sizin efendiniz değil, hizmetkârınızım" diyen bir şahıs, kendisini ve icraatını beğenmediği için protesto etmiş milyonlarca kadına ve erkeğe "Çürükler!.. Sürtükler!.." diye bağırabiliyor. Tekrarlamaktan utanmadıkları yalanlara (Kabataş yalanı, camide içki yalanı, teröristler yakıp yıktı yalanı) bir yenisini daha ekleyerek, "Camilerimizi yaktılar" yalanına başvurmaktan da çekinmiyor. Hattâ, hemen akabinde yandaşları, "Gezi'de ağaçları da yaktılar" yalanı ile şakşakçılık ve yardakçılık ederek "tüy" dikiyor.

Hak arayan herkese, anayasal hakkını kullanarak itirazını dile getirmeye çalışan herkese, faşist rejimlerin tipik refleksi olarak şiddet kullanmaktan, her gördükleri yerde "devletin sopasını" kullanmaktan da asla çekinmiyorlar. Anayasa'nın 34'ncü maddesi ve 2911 sayılı yasadan kaynaklanan toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı "her görüldüğü yerde kafası ezilmeli" mantığı ile engelleniyor.

Sadece geçen 3 gündür;

İstanbul Okmeydanı Fetihtepe'de kentsel dönüşüm gerekçesi ile evlerinden atılıp elektriği - suyu - gazı kesilen yoksullar,

İstanbul Çekmeköy'de zaten 3-5 metrekare bırakılmış yeşil parklarına sahip çıkmak isteyen mahalle halkı,

Arkadaşlarının işten atılmasını protesto eden Enerji-Sa emekçileri,

TÜİK'in önüne giderek "halkın kandırılmasına alet olmayın" diye seslenmek isteyen Birleşik Kamu İş sendikası mensupları,

Diyarbakır'da gazetecilere toplu gözaltını kınayan basın emekçileri copla, gazla, gözyaşartıcı bomba ile, dayakla, küfür ve hakaretle karşılık buluyor.

Bütün bu demokrasi ayıplarını, insanlık cinayetlerini görüntüleyip kamuoyuna aktarmak isteyen basın emekçileri itilip kakılıyor, tekme tokat yerlerde sürükleniyor. Medyanın haber alma ve kamuoyuna verme hakkı ihlal ediliyor.

Hani, bizim nesil yurtsever ve sosyalistlerinin 1970'lerde sıkça kullandığı bir slogan vardı:

"Zam, Zulüm, İşkence, İşte Faşizm!.."

Bugünlerde, adeta bunun 2022 versiyonu üretiliyor:

"Sömürü, Saygısızlık, Sopa, İşte Faşizm!.."

Ağzını açana, hak arayana, itiraz edene, zulmü karşı çıkana, devlet tüm gücü ile "kafa ezme" harekatına başvuruyor. Basın kuruluşlarına BİK (Basın İlan Kurumu) ambargosu, RTÜK (Radyo Televizyon Üst Kurulu) sansürü ve cezaları, sosyal medyaya getirilmek istenen yasaklar, mesela TELE1'e borç bahanesi ile lisans iptali tehdidi de bunların "mütemmim cüzü" olarak devrede.

Bunların hepsini alt alta toplayınca, "gidici zihniyeti"nin iyice sırıttığına tanık olmaktayız.

Tarihi azıcık okuyup araştırsalar, bunların nafile çabalar olduğunu görecekler de...

Buna tenezzül edecek halleri bile yok artık.

Nafile!

Yenilecek ve gideceksiniz.

O yüzden sandığı geciktiriyor, sandığı halktan kaçırıyorsunuz.

O sandık, er ya da geç gelecek.

Mukadder sonunuzdan kaçış olmadığını, o gün anlayacaksınız.

Ertuğrul Karakaya (1955-1977)

Çarşamba günü, bir yiğit yoldaşımızı, kısacık ömrünü faşizme karşı mücadeleye adayıp toprağa düşen bir devrimciyi andık. Darüşşafaka yıllarından sevgili arkadaşım, ODTÜ’de 1977 "Rektör Hasan Tan’a karşı direnişin" bayraktarı Ertuğrul Karakaya kardeşimiz, aynı bugünleri yansıtan koşullarda mücadele sırasında hayatını kaybetti.

Ufacık cüssenin içinde kocaman ve devrime adanmış bir yürek çarpıyordu.

Onu sırtından vuran devlet gücü, ambulansın gelişini bile engellemeye, cenazesine bile engel olmaya kalkmıştı. Ertuğrul’a ve anti faşist mücadele ile devrim yolunda gözünü kırpmayan tüm yoldaşlarımıza selam olsun.