birgün

11° AÇIK

20.6 milyar TL’lik vurgunun paravan ağı

Demir çelikteki 25 milyar TL’lik kamu zararının, 20,6 milyar TL’si DETAŞ’ın sahte fatura ağından kaynaklanıyor. Bu ağ ise oldukça geniş ve Ankara merkezli. Özellikle genç yaşında edindiği servetle bir isim dikkat çekiyor.

GÜNCEL 06.07.2022 06:30
20.6 milyar TL’lik vurgunun paravan ağı Mehmet Akif Çetin
Abone Ol google-news

Yine tanıdık bir manzara. Yaşı genç. Pahalı saatlerini, lüks arabalarını, özel jet ve yat seyahatlerini sosyal medyada sergilemeyi seviyor. Giyimi, bakışı, tıraşıyla tam bir ‘AKP dönemi zengini’ prototipi. Ama alışkın olduğumuz üzere akranları gibi kamu ihaleleriyle değil, sanayiyle servet yapmış! Oysa hikâyenin esası hiç de öyle değil. O da Balzac’ın “her servetin altında bir suç yatar” sözünü sonuna kadar haklı çıkaranlardan.

Peki, kim bu ve kısa sürede nasıl zenginleşti?

Geçen hafta yapılan “Demir Yumruk” adlı demir çelik sektörüne yönelik operasyonda resmi açıklamaya göre 3 ayrı suç örgütü işin içinde. Erol Evcil’in ABA Grubu, Süleyman Eryılmaz’ın Eryılmaz Metal’i ile Melih ve Hakan Karabacak kardeşlerin DETAŞ AŞ’si. İlk ikisi uzun zamandır çeşitli suçlarla kamuoyunda da sık sık gündeme geliyordu zaten. DETAŞ ise bu yönüyle çok da bilinmiyordu. Aksine 1979’da kurulmuş enerji ve özellikle Ankara’da yaptığı büyük inşaat projeleriyle dikkat çeken bir şirketler grubu olarak tanınıyordu. Lakin şu anki soruşturmanın odağında duruyor.

Nitekim demir çelikte sahte fatura ile kamunun uğratıldığı duyurulan 25 milyar lira zararın, 20,6 milyar lirasının DETAŞ ve kurduğu paravan ağıyla gerçekleştiği ileri sürülüyor. İşin merkez üssü ise Ankara’daki devasa sanayi sitesi OSTİM. Soruşturma dosyasına bakılırsa, Mehmet Akif Çetin adlı genç zenginimizin ve OSTİM’deki şirketi Avrasya Ankara Sac Profil’in mahareti de burada başlıyor işte.

50 BİN TL’DEN 50 MİLYON LİRAYA ÇIKTI

Alanında deneyimli mali müşavirler, normalde demir çelikte daha önce sahte fatura vakalarının pek görülmediğini söylüyorlar. Bunun nedeni, sektörde üretim kapasitesinin sınırlı olması. Ürün talep eden firmaların da zaten ellerinde envanter fazlası tutma olanakları kısıtlı. Çünkü bu ürünler hem pahalı hem de perakende sektörüne faturasız satışı olmaz. Mali müşavirler vergi idaresinin sahte faturayı ortalama 6 aylık bir sürede izleyip tespit ettiğini de ekliyorlar. Demir çelikteki sahte fatura vakalarının ise özellikle OSTİM’de neredeyse 6-7 yıldır sahte fatura ticaretinin yoğunlaştığı belirtiliyor. Yani uzun süredir devam eden bir suça göz yumulması söz konusu. Bu sürede hakkında en fazla konuşulan şirket de Avrasya Ankara Sac Profil.

2013’te 50 bin TL sermaye ile Mehmet Akif Çetin kurmuş. Tek sahibi kendisi. Daha önce DETAŞ’ta çalışmış. Şirketin dikkat çekici bir sermaye artırımı performansı var. 2015’te 1 milyon, 2016’da 6 milyon, 2017’de 6 milyon 500 bin, 2020’de 10 milyon ve 2022’de 50 milyon liraya yükseliyor. OSTİM’de son yıllarda sahte fatura konusunda adı geçen şirket gerçekten mal da satıyor, hem de piyasa fiyatlarının altında. Mali müşavirler demir çelikte kurulan sistemde sahte fatura işini örtmek için gerçekten mal alınıp satılan bir sistem kurulduğunu ifade ediyor. Demir Yumruk operasyonunun bu denli geniş kapsamlı olması da bu yüzden. Sahte faturadan dolayı açığa çıkan kayıt dışı para da aynı şirket ağı üzerinden banka kredilerinin ödenmesinde kullanılarak sisteme sokuluyor. Avrasya Ankara Sac’ın sahte fatura ağının kritik yerinde durduğunu gösteren bir olay ise aylar önce buradan mal alan şirketlere vergi dairesinden uyarı tebligatının gitmesi. Tebligatta, firmanın ‘özel esaslara’ alındığı bildiriliyor ve mal alan şirketlerden buraya ait faturaları kayıtlardan çıkarması isteniyor.

Şirketin sahibinin şu an firarda olduğu ifade ediliyor. Henüz 30’lu yaşlarında olan ve 2013’te bırakın demir çelik şirketini, “Cebinde ancak dolmuş parası vardı” dedikleri bir genç, kısa sürede böyle zenginleşti işte. DETAŞ’la alakalı çok sayıda benzer firmanın adı da soruşturmada geçiyor. Ancak neredeyse tamamı son bir iki yılda kurulmuş, herhangi bir faaliyeti görünmeyen, tek ortaklı şirketler. Hemen hepsi Ankara’da bulunuyor ancak sahipleri Urfa, Maraş, Antep gibi illere bağlı ilçelerinde yaşıyor.

Mesela; Yılsan Group Alüminyum 2021’de Maraş’ın Pazarcık ilçesinde ikamet eden K.M. tarafından kurulmuş. ACK Sac Profil’in de kuruluş tarihi yine 2021. Çankaya’da 2022 yılında kurulan Astor Metal’in sahibi Antep Şehitkamil’de. 2020’de Ankara’da kurulan Ankabay Medikal’in de sahibi Urfa Haliliye’de oturuyor. Daha Arbaş Gıda, Kaplı İnşaat, ACK Demir Çelik gibi daha çok sayıda şirket soruşturmada DETAŞ ile bağlantılı sahte fatura ticareti ilişkisi içinde olduğu iddiasıyla inceleniyor.

Görünen o ki, sahte fatura tezgâhı yaygın bir paravan ve gerçek şirketler ağıyla örülmüş.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol