birgün

8° AÇIK

Artık kaybedecek çok şeyi olan kim?

AKP, yenilgiyi iliklerine kadar hissetmeye başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Kaybedecek çok şeyimiz var” diyerek örgütü toparlamaya çalışsa da açlıkla boğuşan milyonlar için bu söz bir şey ifade etmiyor.

SİYASET 09.07.2022 06:40
Artık kaybedecek çok şeyi olan kim? Fotoğraf: Depo Photos
Abone Ol google-news

Tayyip Erdoğan, önceki dönem belediye başkanları ile bir araya geldi. Ardından dün de Bayram mesajı yayımlandı. İki konuşmanın en belirgin ortak noktası ekonomide girilen karanlık tünele dair yurttaştan biraz daha sabır istemesi oldu. Erdoğan eski belediye başkanlarına “İnşallah önümüzdeki şubat, mart aylarıyla birlikte enflasyonu da kontrol altına almış olarak yolumuza devam edeceğiz” diye seslenmişti. Erdoğan son birkaç aydır sürekli sabır isteyen konuşmalar yaptı. Her seferinde uzattığı iyileşme takvimini yine revize etti. Bu sefer ki tarihi 2023 Şubat-Mart.

Çok kafadan attığını söyleyemeyiz. 2021 Aralık enflasyonu 13,58; 2022 Ocak 11,1; 2022 Şubat 4,8 olarak gerçekleşmişti. Aslında ülke batmayacaksa daha doğrusu hiper enflasyona doğru ilerlemeyecekse Erdoğan’ın haklı çıkma ihtimali çok yüksek. Aralık ve Ocak aylarına geldiğimizde yıllık olarak aşağıya düşmeye başlayacak. Tabi bu şubat ayı ile birlikte daha net görülecek.

Erdoğan’ın bu sözleri zamanında yapılacak bir seçimde iktidarın stratejisini de ortaya koyuyor aslında. Küçük iyileşmeler abartılacak yeniden yükselişin başladığı muştalanacak ve oyların yeniden evine dönmesi beklenecek.

Erdoğan’ın ve Saray çevresinin bu planını, konuşmasında geçen başka bir cümleyle değerlendirmek doğru olacaktır. Aynı konuşmada "Bu seçim, kızgınlıkla, kırgınlıkla, nefsaniyetle hareket edilebilecek bir seçim değildir. Cumhurbaşkanlığını kazanmamız şarttır. Daha açık bir ifadeyle artık kaybedecek çok şeyimiz var" dedi. Kuşkusuz burada “çok şey kaybedecek” olarak kast edilen sadece kendisi, ailesi, yakın çevresi ve partililer değil. Devam cümlesinde ülkenin geldiği noktaya dair işaret ettiği başlıkları göstererek çok rahatlıkla ‘benim kastım tüm ülke’ diyebilir. Ama zamanlama, konuşulan kitlenin varlığı, öncesinde kurulan kırgınlık-kızgınlık cümlelerine bakarak mesajın en azından iki taraflı olduğu söylenebilir.

ÖNCELİK PARTİLİLERDE

Anlaşılan o ki Erdoğan, seçim yarışına girerken ilk iş olarak partide yaşanan kan kaybını durdurmayı hedefe koydu. 31 Mart yerel seçimlerden sonra hızlanan, sonra sızıntıya dönüşen kan kaybının son dönemlerde tekrar artması Erdoğan’ı fazlasıyla endişeye sevk etti. Kulislerden aldığımız bilgilere göre neredeyse tüm yazı, Hayatı Yazıcı ile birlikte örgütün tamiriyle geçirecek.

Başta ağır toplar olmak üzere örgüte verilecek ilk mesajı konuşmasında verdi. Erdoğan iktidarları boyunca neredeyse tüm kamu kaynakları AKP’li isimlere aktı. İş dünyasında olanlara ihale yağdı. Öyle ki en küçük ilçeye kadar genişleyen AKP’li ihale şebekeleri oluştu. İş dünyası dışındakiler kamuda birer ikişer maaşlarla, lojman ve araçlarla ayrıcalıklı hayat yaşadı. Sadece kendileri değil. Bu ayrıcalık 20 yıl boyunca babadan çocuklara geçti.

FETÖ DENİZİ DE BİTTİ

Zenginlik içinde yüzmeye alışık bu büyük kitle pasta küçülünce homurdanmaya çok önce başlamıştı. Ama imdatlarına 15 Temmuz yetişti. Darbe girişimi sonrası hem FETÖ şirketleri, hem onların gitmesiyle kamuda açılan kadro boşluğu hem de onları yargılama sırasında oluşan FETÖ Borsası zengin kalmalarını hatta Karun olmalarını sağladı. Günlerdir konuşulan Canikli dosyası ya da Antep’te görülen dava sadece bunlardan birkaçı. Buzdağının görünen yüzü. Ama orası da bitti. Pasta iyice küçüldü. Erdoğan eliyle büyüttüğü mutlu azınlığa hem o günleri hatırlatıyor hem de devam edebileceklerine dair söz veriyor. Özellikle de bürokratlara sesleniyor.

HALK İŞİ DAHA SONRA

Yurttaşın içinde yaşadığı ekonomik krize kısa sürede çare bulamayacaklarını iktidar cephesi de kabul etti. O yüzden halkın dikkatini sürekli ülke sınırlarının dışında tutmaya gayreti var. NATO, Suriye, Rusya derken yeni fırsatlar edebiyatına geçti bile. Dünya konjonktürünün de yardım etmesini bekliyor. İşin aslı iki eliyle Biden’le Putin’in ipine sarılmış durumda. Birini çok yakına bırakacak ve seçim siyasetini iki elle sarıldığı projenin üzerine yılacak.

Yurttaşa gelince. Dışarda anlatacağı “başarı” içeride ekonomide rakamsal iyileşmeye eşlik edecek aralık asgari ücret zammı, EYT gibi bir düzenleme ile toparlayabileceğini düşünüyor.

ENDİŞE ÇOK BÜYÜK

AKP artık iliklerine kadar yenilgiyi hissediyor. O yüzden Erdoğan sadece muhalif olanları değil kendi taraftarlarını da korkutarak hizada tutmaya çalışıyor. Kaybedecek çok şeyi olanlar son ana kadar Erdoğan’ı terk etmeyecektir. Kim bunlar?

•Erdoğan’la zenginleşenler
•Erdoğan’la bürokrasiye yerleşenler
•Erdoğan’la büyüyen cemaatler

Ama bunların toplamı iktidarda kalmaya yetmiyor. Çünkü ülkenin yüzde 80’inin zincirinden başka kaybedecek bir şeyleri kalmadı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol