“Milyarlık arazi Şimşek’in dostuna” başlıklı habere düzeltme ve cevap
Hayrullah Kubba ve Mehmet Şimşek (Fotoğraf: İHA)

CEVAP VE DÜZELTME METNİ

Birgün Gazetesinin 20.09.2023 günü nüshasında ve birgun.net internet adresinde yazar İsmail ARI adıyla "Milyarlık Arazi Şimşek’in Dostuna" başlığıyla bir köşe yazısı-haber yayınlanmıştır.

Yazılarda adı geçen iş insanı Hayrettin KUBBA müvekkilim aracılığıyla hiçbir ihale almamıştır ve alması da mümkün değildir. Müvekkilim üç dönem Gaziantep Milletvekilliği yaptığı dönemde Hayrettin KUBBA ile tanışmıştır. Hayrettin KUBBA müvekkilimin tanıdığı çok sayıda insandan sadece birisidir. Müvekkilim, Haber konusu yapılan ihale ile ilgili olarak adı geçen kişiye, kurumlara veya kuruluşlara hiçbir yardım ve telkini olmamıştır ve bundan öncesinde de olduğu gibi bundan sonrasında da hiçbir kimseye, hiçbir kurum ve kuruluşa iltimas yapmamıştır ve yapmayacaktır. Müvekkilimin pırıl pırıl geçmişi geleceğinin de göstergesi olacaktır.

Söz konusu yazıda ve eklerinde, suistimal yapılmış gibi, iki ayrı metinde "satıldı" ve "verildi" ifadelerinin kullanılması haksız ve yersizdir, haberin bütünü ve eklentileri içinde bile tutarsızlık oluşturmaktadır. Söz konusu ihale yapıldığında müvekkilim Bakan değildir, yurtdışındadır, ihaleden ve ihaleye girenlerden, kazanandan haberi olmamıştır. Herhangi bir haklı gerekçe ve delil olmadan, araştırma yapılmadan, gazetecik kurallarına ve etiğine aykırı olarak, haberde gerçeğin aksinin iddia ve ima edilmesi, müvekkilime iftira yoluyla hakaret ve kişilik haklarına saldırı suçunu oluşturmaktadır. Yapılmaya çalışılan açıkça itibar suikastidir.

Her türlü yasal haklar saklı kalmak kaydıyla, işbu "Düzeltme ve Cevabın", yazımızın elinize geçmesinden itibaren en geç üç gün içinde gazetenizde ve internet sitenizin aynı bölümlerinde yayınlanmasını talep eder, durumu kamuoyunun takdirlerinize sunarız. Saygılarımızla.

Mehmet ŞİMŞEK vekili

Av. Sedat SARUHAN

***

T.C. Gölbaşı (Ankara) Sulh Ceza Hakimliğinin 17/10/2023 tarih 2023/2547 D. İş sayılı kararına karşı itirazımızın reddine dair T.C. Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 2/11/2023 tarih 2023/1943 D. İş Sayılı kararı gereğince yayınladığımız Düzeltme ve Cevap'tır.


Milyarlık arazi Şimşek’in dostuna

Emlak Konut’un Beşiktaş’taki arazisi, Hayrullah Kubba’nın da içerisinde yer aldığı iş ortaklığına satıldı. Kubba AKP’li Bakan Şimşek’in de arkadaşı.

İsmail ARI

Megakentin en değerli bölgelerinden biri olan Beşiktaş’taki bir kamu arazisi daha yandaşlara satıldı.

Kamu kuruluşu olan Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, Beşiktaş Akat’taki arsa için sözleşme imzalandığını belirtti. Yapılan açıklamada, “İstanbul Beşiktaş Akat Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi'nin sözleşmesi Yiğit Enerji, Kubba İnşaat ve DBH Global İnşaat iş ortaklığı ile 07 Eylül tarihinde imzalanmıştır” denildi. Arazi üzerine yapılacak projeden toplam 7 milyar 52 milyon TL gelir sağlanacağı ve bu gelirin yüzde 40’ının da Emlak Konut’a bırakılacağı da açıklandı.

ŞİMŞEK, KIZINI İSTEMİŞTİ

Milyarlarca liralık arsayı alan iş ortaklığındaki Kubba İnşaat ise AKP’ye yakınlığıyla biliniyor. Kubba İnşaat’ın sahibi Hayrullah Kubba’nın Hazine ve Maliye Bakanı AKP’li Mehmet Şimşek ile yakın ilişkileri olduğu biliniyor. Hatta geçen yıl Bakan Şimşek’in, Kubba’nın kızını Ankara’daki komşusuna istediği belirtilmişti. Yerel basında, Antep’te bir özel hastane sahibi de olan Kubba’nın Şimşek’in kızı istemesinden dolayı mutluluk duyduğu ifade edildi.

Muğla’nın Bodrum ilçesindeki Bitez Mahallesi'nde, kamu için kullanılması gereken Hazine arazisi Cumhurbaşkanlığı kararıyla imar planı değiştirilerek yapılaşmaya açılmıştı. Geçen yıl, 29 dönüm büyüklüğündeki arazinin 242 milyon liraya Kubba ailesine satıldığı ortaya çıkmıştı. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise “Belediyemizce açılan davanın hukuki sürecini de yok saydılar ve arazideki ağaçları yangından mal kaçırır gibi yok etmeye başladılar” demişti. Bölge halkı da Hazine arazisinin satılmasına ve 50 yıl önce kendi elleriyle diktikleri ağaçların kesilmesine tepki göstermişti.