birgün

31° PARÇALI AZ BULUTLU

author

Yasa değişikliği ile ne hedefleniyor?

SİYASET 15.05.2020 04:00
Abone Ol google-news

Ülkemizde uzun süreden beri yasal düzenlemeler halkın ihtiyaçları doğrultusunda değil, siyasal iktidarın öncelikleri doğrultusunda yapılıyor. Hal böyle olunca, toplumun uzun süredir çözüm bekleyen sorunları bir kenarda dururken, iktidarın gündelik ihtiyaçları üzerinden kışkırttığı meseleler politik gündemin önceliği haline gelebiliyor.

Meslek örgütlerinin kuruluş yasalarının ve seçim sistemlerinin değiştirilmesi tartışması da böyle ortaya çıktı. Ülke tehlikeli bir salgın ve büyük bir ekonomik krizle boğuşurken, salgın ve krizin yarattığı olumsuz sonuçları en aza indirecek çözüm önerileri yerine, meslek örgütlerinin seçim sistemini tartışmak zorunda kalıyoruz.

Demokratik bir toplumda olması gereken, hangi konuda yasal düzenleme yapılmak isteniyorsa, o yasaya taraf olan kesimlerle bu konuyu tartışmak, ortak bir uzlaşıyla ihtiyaca en uygun düzenlemeyi yapmaktır. Oysa bırakın meslek alanımıza ilişkin yasaları, TMMOB yasasına ilişkin hazırlanan taslaklar bile bizlerle paylaşılmıyor. O yüzden önümüzdeki hafta açılması planlanan meclise nasıl bir taslak sunulacağı konusunda henüz kesinleşmiş bir bilgimiz yok.

TASLAKTA NE VAR?

Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarından, yandaş gazetecilerin köşelerine taşıdıklarından anlayabildiğimiz kadarıyla çıkarılmak istenen yasa üç temel ayağa dayanıyor. Ilki, seçim sistemimizin değiştirilerek yönetimlerin işlevsizleştirilmesi; ikincisi, Bakanlıkların idari-mali denetimi aracılığıyla Birliğimiz üzerinde hiyerarşik vesayet kurulması; üçüncüsü de odalarımızın en önemli faaliyet alanlarından birisi olan mesleki denetim faaliyetlerinin ortadan kaldırılarak oda çalışmalarının kısıtlanması.

Bugüne kadar el attığı her kurumu çürüten siyasal iktidar, bu üç ayaklı değişiklik tasarısıyla, TMMOB ve bağlı odalarını, yönetim kurulları kaosa sürüklenmiş, bakanlıkların mengenesine sıkışmış, mali olarak yürütülemez hale gelmiş birer “enkaz” haline çevirmeyi hedefliyor.

Siyasal iktidarın yıllardır yapmak istediği ve mevcut yasa değişikliğiyle amaçladığı şey Birliğimizin kamu politikalarıyla ve kamu kurumlarıyla bağını tümüyle ortadan kaldırmaktır. Çünkü savunduğumuz kamucu anlayış, iktidarın uyguladığı neoliberal politikaların yarattığı çürüme ve yozlaşmanın panzehri durumundadır. Iktidar, toplumun ortak çıkarını savunan kamucu anlayışımızı, kendi gelecek planlarına tehdit olarak görmekte ve bu tehlikeyi ortadan kaldırmak istemektedir.

AKP, bir yandan Birliğimizin kamu politikalarıyla bağını keserken diğer yandan da, odalarımızın üyeleriyle bağını da koparmak istiyor. Bu yollar Odalarımızı etkisizleştirirken, meslektaşlarımızı da yalnızlaştırmayı hedefliyor. Toplumun büyük kesimlerine yaptığı gibi, mühendis, mimar ve şehir plancılarını da, iktidara muhtaç, itaatkar ve savunmasız hale getirmek istiyor.

NE YAPACAĞIZ?

Örgütlü yapılar, sağlıklı toplumların hayat damarlarıdır. AKP, örgütlü yapıları ortadan kaldırarak, toplumun hayat damarlarını kesmek istiyor. Buna izin vermeyeceğiz. AKP’nin kendi imgesinde bir TMMOB yaratma çabasına seyirci kalmayacağız. Üyelerimizin odalarımızla bağının kesilmesine, birliğimizin kamu ile bağının kesilmesine izin vermeyeceğiz. Neoliberalizmin toplumu çürütmesine, rantiyeciliğin ülkemizi sömürmesine, gericiliğin geleceğimizi karartmasına izin vermeyeceğiz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da mesleğimizi, meslektaşımızı ve ülkemizi savunmaya devam edeceğiz.

Geçtiğimiz haftadan bu yana yürüttüğümüz çalışmalar hem kendi örgütlülüğümüz içinden hem de toplumun geniş kesimlerinden büyük bir destek gördü. Bu süreçte yanımızda olan dostlarımıza ve demokratik kamuoyuna şimdiden teşekkür ediyorum. Bu destek ve dayanışma, bizlere güç verdiği gibi, üzerimizdeki sorumluluğu daha da artırıyor. Uzun bir mücadele geleneğine yaslanan, tarihi boyunca pek çok badireler atlatan TMMOB örgütlülüğünün bu saldırının da üstesinden geleceğine inanıyorum.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol