birgün

10° AÇIK

EKONOMİ 12.02.2021 04:00
author

“Ay’a tek yön bilet”

“uçup gitmek ister

tüm geçmişinden”

sözleri ile başlayan Dave Steward’ın “One way ticket to the moon” adlı şarkısını duydunuz mu?

Salı akşamı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı konuşmada “Milli Uzay Programı’ndaki birincil ve en önemli hedefimiz, Cumhuriyetimizin 100. Yılında Ay’a ilk teması gerçekleştirmektir. İnşallah Ay’a gidiyoruz” dediğini duyunca bu şarkı aklıma geldi. Sesim güzel değil ama kendi kendime mırıldandım. Gerçi “one way ticket” diye başlayınca Boney M, Eruption gibi grupların da söylediği “One way ticket to the blues-Efkara bir bilet” adlı şarkının melodisine kaydım ama hemen düzelttim. Tabi mırıldanırken şarkının sözlerinin yapılan açıklama ile nasıl bir ilişkisi olduğunu da fark ettim. “Uçup gitmek ister, tüm geçmişinden…”

Pek çok gerekçe ile geçmişinden uzaklaşmak ister, dün yaptıklarının, söylediklerinin unutulmasını ister. Mesela; ortaya koyduğu “2023 hedeflerini” hatırlıyor musunuz? Hani şu milli gelirinin 1,5 trilyon, ihracatın 500 milyar ve kişi başına gelirin 25 bin dolar olacağı hedefleri vardı. Şimdi 2021’deyiz. Kaldı iki yıl. Mevcut milli gelir, ihracat, kişi başına gelir rakamlarına baktığımızda, değil önümüzdeki iki yılda, önümüzdeki 15 yılda bile ulaşılması mümkün olmayan hedefler. En iyi ihtimal kişi başı gelimiz 10 bin doları bulabilir, o da sıcak paracılar gelmeye devam eder ve kurlar biraz daha düşerse. Ama biz vatandaşlar olarak o hedefleri hatırlıyoruz. Geçmişte koymuş olduğu hedeflerin neden tutturulmasının imkânsız olduğunun, bunda uyguladığı politikaların rolü olduğunun hesabını sormayacak mıyız? Elbette soracağız? Ne zaman 2023’te seçim yapıldığında.

Şarkı devam ediyor;

“eğer yapabilseydi, seve seve parasını öder

Ay’a tek yön biletin”

Yapabilir mi? Ay’a bilet almak mümkün mü? Sağ olsun Elon Musk. Hani şu geçenlerde Erdoğan ile telefonda görüşen kişi. Cumhurbaşkanı Erdoğan sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Sevgili kardeşim, bugün Tesla ve SpaceX'in Kurucusu Elon Musk ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik. Görüşmede, Türkiye'deki kamu ve özel sektör kurumları ile şirket arasında uzay teknolojileri başta olmak üzere farklı alanlarda iş birliğine ilişkin hususları ele aldık” demişti.

Merak etmiştim ne konuştular diye ama şimdi tahmin edebiliyorum. Basit bir internet taraması, Elon Musk’ın 2018 yılında yaptığı bir konuşmada 2023 yılında Ay’a gidecek bir roket hazırlığına giriştiği ve bu seyahat için rezervasyonlar almaya başladığını hemen gösterir. Evet, yıl sizin de dikkatinizi çekti mi? 2023. Peki, bilet alan olmuş mu? Japon milyarder Yusaku Maezawa ilk müşteri olmuş. Çılgın şekilde para harcayan bu kişinin işleri iyi gitmeyince almış olduğu bilet de yanmış anlaşılan. Kaparosu da yanmıştır belki, bilmiyorum. Bireysel müşterilerin ne yapacağı belli olmaz. O zaman, Elon “kurumsal” bir müşteri bulsa? Üstelik bu kurumsal müşterinin de “2023” hedefleri olsa? Ne güzel değil mi? Kazan-kazan. Para garanti, gerisi teferruat.

Neyse, biz konumuza dönelim. Demek ki “Ay’a bilet almak” mümkün. Peki, parasını ödeyebilir mi? Bu soruyu yanıtlamak için bütçe kalemlerinde böyle bir harcama için kaynak ayırılmadığına filan takılmayın. Mevcut yönetim modelinde herhangi bir iş için kaynak ayrılması pek de sorun olmuyor. Bu sorunu çözmek kolay.

Diyelim ki hepsi oldu, parayı verdik ve 2023’te Ay’a birisini gönderdik. Ee?

Nerede bizim kişi başı 25 bin dolar gelir?

Belki Elon Musk bir sonraki manipülatif açıklamasını yapmadan önce bize haber verir, Türkiye Varlık Fon’u da dijital paralara önceden girip kazanır. Ya da Elon doğrudan TL’ye girer. Ne bileyim. Kısmet.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol