birgün

8° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 27.07.2015 09:31

Olağan savaş hali

Barış’ın olağanüstü sayıldığı bir bölgedeyiz. Ortalık toz duman, görülebilen gelecek ise hakikaten tam bir kaos!
Çünkü ülkede ve bölgede müttefiklerin ve düşmanların sürekli değiştiği veya hem dost hem düşman oluşların birlikte yaşandığı bir süreçteyiz; bölge ve ülke çelişkili zoraki ittifakların hüküm sürdüğü bir siyaset ve savaş arenası…

PKK, KDP ve ABD (ve en son AKP-TC’nin de katıldığı) koalisyon güçleri hep birlikte IŞİD’e karşı. IŞİD destekçisi AKP hem IŞİD’e hem PKK’ye karşı. Hem nalına hem mıhına vuran ABD, “PKK’nin terör saldırılarına karşı NATO müttefikimiz Türkiye’nin kendini savunma hakkına tamamen saygı duyuyoruz. Aynı zamanda, tansiyon azaltılmalı ve iki taraf da kalıcı ve sürdürülebilir bir barış için ‘çözüm süreci’ne bağlı kalmayı sürdürmelidir” dedi. AKP ve IŞİD Kürtlere ve devrimcilere ve herkese karşı. MHP, AKP’ye karşı ama meclis başkanlığını ona verdi, PKK’ye karşı mücadelesinde hep yanında. CHP şaşkın.

Ama AKP hükümeti şaşırmıyor, yine savaş yine faşizm peşinde... Bu arada bir yanda RTE bir yanda Davutoğlu, birbirlerine karşı değilmiş gibiler, fakat farklı yönlere zorluyorlar.

RTE, malum, koalisyon filan istemiyor. Elinden geldiğince seçimi tekrarlatmak uğruna her bir şeyi kanırtıyor ve kanırtacak. Öyle ki seçimleri güvenoyu almamış bir AKP-savaş hükümetiyle de (kendince işleri düzene koyabilmek için) tekrarlatabilir, kulislerde dolaşan söylentilere bakılırsa üstelik bu seçimlerin Kasım ayında yapılması da iyimser bir tahmin, çünkü elindeki anayasal yetkilerle bu seçim tarihini (yok kış mevsimi, yok savaş atmosferi diye) Nisan ayına kadar uzatabilirmiş. Bu sürede Meclis’ten onun istemediği kanunların geçmesi de pek kolay değil, CB onayı şart ve onun imzasıyla Resmi Gazete’de yayınlanmadan kanun çıkmaz. İşi hep zora sokacağı belli. Çünkü RTE’nin başka şansı yok, sonunu mümkün olduğunca geciktirmeye çalışacak. Bu süre zarfında, bir umut, ABD’ye filan yaranabilir ve ondan destek arayabilir, belki kendisi partinin başına geçerek yeni bir hamle yapabilir filan… Davutoğlu koalisyon istiyor gibi, çünkü ancak bir başbakan olarak AKP kongresine katılabildiği takdirde delege üzerinde inisiyatif kazanabileceğini biliyor. Ama RTE nedeniyle eli serbest değil.

Türkiye savaştan daha tehlikeli ölçekte içerideki IŞİD tehdidi altında. Yani Pakistan vb yerlerdeki gibi camilerde, mitinglerde, pazar yerlerinde patlayacak yeni canlı bombalara hazırlıklı olmalıyız. Böylesi bir şiddet ortamı, sanılanın aksine, öncelikle AKP’nin aleyhine olacak. Ecellerine susamışlar ve savaşa sarılıyorlar, oysa olup bitecekler seçimlerde AKP’den biraz daha alıp yine MHP’ye götürecek… Bu arada PKK de yine sanılanın aksine bu süreçten daha güçlenerek çıkabilir. Bu tür zor günlerde devreye sokulan Öcalan’ın tekrar gündem oluşturması hiç sürpriz sayılmaz…

Bakmayın kostaklanmalarına. AKP hakikaten açmazda. Ortadoğu’da eksen kayması yaşanıyor; İran nükleer anlaşmasıyla ABD Sünni İslam ekseninden geri adımlar atabilir. Ancak unutmamalı ki Türkiye’deki rejim savaşın bitmeyeceği bir Ortadoğu ülkesinde ve artık iyice yerleşik hale gelen İslami faktörlerin etkisiyle yeniden yoğrulacak. AKP ise posası çıkmış bir parti olarak 13 yıllık gücünden yoksun, perişan...

Kısacası AKP cenahı RTE eliyle zaman kazanmak için kaosu artıracak, ama bu gelişmelerden de yine en çok kendisi zarar görecek. AKP macunu tüpten çıktı, bir daha eski gücüne kavuşamaz. Elindeki tek çare iç güvenlik yasası, MİT vb sayesinde bir süre daha ayakta kalabilmek. Torbacılığıyla anılırdı, şimdi de tüm muhalefeti IŞİD torbasına doldurma faşistliğinden geri kalmıyor. Ama nereye kadar? Bu ülkede Gezi yaşandı, 7 Haziran yaşandı; AKP o muktedir günlerine kesinlikle geri dönemez…

Devlet devletliğini yapacak elbet. Ancak unutmayalım ki, Suruç Katliamı’nda 31 canımızı alan barbarlar saldırılarına devam edecek.

Tehlikenin farkındaydık, Birleşik Haziran Hareketi’nin kuruluş gerekçeleri arasında sokaktaki İslamcı faşist çetelere, IŞİD’cilere karşı mücadele ilk sıralardaydı.

Tehlikenin farkındayız ve şimdi sokaktaki vahşi mi vahşi bir IŞİD saldırısıyla karşı karşıyayız.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız