Maçtan sonra hocaları Thomas Frank sevinçten uçarken duygularını tarif edemeyeceğini, inişler ve çıkışlarla dolu çok uzun bir yolculuk sonunda onca zaman hasret kaldıkları başarıyı yakaladıklarını dile getiriyor ve devam ediyor: “Premier Lig'i düşünmeden önce bu gece çok sarhoş olmak istiyorum!” Ne diyelim, yeni sezonda Premier Lig’e renk katsınlar.

Championship Play-off Finali: Brentford Premier Lig’de

1986 Mayıs’ında 58 yaşında aramızdan ayrıldı Edip Cansever, bir nesle şiiri sevdiren şair. “Ama yaz dursun, öyle bir dursun ki yaz, çiçekler ağaçlarda kalsın, uçurtmalar göklerde, haziran temmuz ağustos, birbirine sokulsun, ne olur bu böyle olsun” der dizelerinde. Saygı ve özlemle...

Dönelim futbola, bir futbol sezonunun daha perdelerini indirmeye hazırlandığı zamanlarda görkemli Wembley Stadı’nda futbolun parasal ödül olarak en değerli maçı, malum ucunda yeni sezonda Premier Lig’de boy göstermek var. Geçenlerde okumuştum, Finans şirketi Deloitte, play-off finalinde galip gelen takımın ertesi sezon Premier Lig’e tutunması durumunda, gelirinde 135 milyon ila 265 milyon sterlin arasında artış göstereceğini vurguluyordu, anlayacağınız play-off finali Championship kulüpleri adına 90 dakikanın ötesinde. Geçen sezon Fulham karşısında kaybetmişti Brentford, Londra’nın batısında, Middlesex bölgesinde Hounslow belediyesine bağlı, adını kıyısına kurulduğu nehirden alan 30 bin nüfuslu küçük kasabanın kırmızı beyazı, namı-diğer 'Bees' (Arılar). Sezonu Norwich City ve Watford’un arkasından 3. sırada bitirip, play-off ilk ayağında Bournemouth’u iki maç sonunda 3-2’lik skorla geçtiler. Köklü tarihlerinde Les Smith, Tommy Lawton, Stan Bowles gibi Ada futbolunda nam salmış futbolculara sahip olmalarına rağmen 1946-47 sezonundan beri ülke futbolunun en üst liginde yer alamadılar. 1998’te 4. Lig’e kadar düştüler, sonra döndüler bıraktıkları yere. 2015-16 sezonunda ligi 5. sırada bitirdiler, ancak yarı final maçında Middlesbrough karşısında kaybedip terfi fırsatını kaybettiler. 1997’den beri alt liglerde dört play-off finali kaybettiklerini hatırlatalım.

Rakip Swansea City, Galler’in güneybatısında, ülkenin en kalabalık ikinci şehrinin siyah beyazı, futbol aleminde 'Swans' (Kuğular) olarak nam salmışlar. Tarihlerinde ilk kez 2011-12 sezonunda Premier Lig'de boy gösterirken elitler liginde yer alan ilk Galler takımı olarak futbol tarihine adını yazdırıyordu. 2013-14 sezonunda UEFA Kupası’nda 32 takım arasına kalıp turu Napoli karşısında kaybediyor, 2017-18 sezonun sonunda Premier Lig’den düşüyordu. 2019-20 sezonunda play-off yarı finalini Brentford karşısında kaybeden takım sezonu 4. sırada tamamladı.

Yazı çağıran bir Londra gününde, 11.689 taraftarın önünde 3-4-1-2 dizilişinde Brentford, ileri uçta 32 golle ligin gol kralı Toney’nin yanında Mbeumo, arkalarında oyun kurucuları Marcondes. Orta saha dörtlüsünde merkezde Jensen ve Janelt takımın kilit oyuncuları. Geçen sezonun finalini kaybeden takımın 12 futbolcusu bu maçta kadroda. Swansea City 4-3-3 dizilişinde, ileri uçta Roberts, Lowe, Ayew üçlüsü. 2018-19 sezonunda bizim coğrafyada Fenerbahçe forması giymişti Andre Ayew, bu sezon Championship’te 17 golü var. İlk bölümde sağ kanatta Rasmussen ile rakip savunmayı zorluyor Brentford, 4. dakikada ceza sahasına kestiği topa Toney’den önce müdahale ediyor Swansea savunması. Akabinde orta saha mücadelesinde Canos’a müdahalesi sonunda sarı karı görüyor Swansea kaptanı Grimes, pozisyon kırmızıya yakın. Maça daha iştahlı başlayan Brentford 10’da öne geçiyor, Swansea kalecisi Woodman’ın ceza sahasında Mbeumo’yu düşürmesiyle kazanılan penaltıyı gole çeviriyor Toney, sezonda 33. golü. Brentford 3. bölgede etkili presiyle rakibin oyunu geriden kurmasına izin vermezken, Swansea topu rakip alana taşımakta zorlanıyor. 19’da farkı ikiye çıkartıyor Brentford, rakip savunmanın az adamla yakalandığı pozisyonda Rasmussen’in asistinde Emiliano köşeye sert vuruyor. İki farkla geriye düşen Swansea 20’den sonra çoğalmaya başlıyor rakip kalede, Brentford sahayı daha iyi parselleyen takım. İlk kornerini 32’de kullanıyor Swansea City, top Brentford kalecisi Raya’da kalıyor. Devrenin son bölümünde farkı azaltmak için yükleniyor Galler takımı ama pozisyon üretmekte zorlanıyor. 39’da Mbeuma ile 3. gole yaklaşıyor Brentford, rakibin çabuk hücumcuları karşısında zorlanıyor Swansea City. Topa yüzde 45 oranında sahip olduğu, rakip kaleyi beş kez yokladığı devreyi önde kapatıyor Londra takımı.

2. devreye ofansif başlıyor Swansea City, 47’de Ayew’in kafa vuruşu isabetsiz. İlerde iki çabuk hücumcusunu bırakıp takım halinde kapanıyor Brentford, golcüleri Toney enerjisiyle göze batanlardan. Topla daha çok oynamasına rağmen 3. bölgede etkisiz Swansea, gol umutları duran toplarda. 60’ta ilk değişikliğini yapıyor takımın hocası Cooper, sağ hücum beki Naughton’un yerine Cullen sahada. Sertliğin arttığı dakikalarda 65’te 10 kişi kalıyor Swansea City, Fulton’un rakibe arkadan müdahalesi sonucu gelen kırmızı kart maçın kırılma anı. 70’te sarı kartı gören Brentford’dan Janelt. 71’de iki değişiklik yapıyor Brentford’un hocası Thomas Frank, Forss ve Ghoddos, Canos ve Janelt’in yerine sahada. Son 15 dakikaya eksik rakibi karşısında iki farkla önde giren Brentford 78’de Toney ile gole yaklaşıyor. 80. dakikanın sonunda Swansea City’nin rakip kaleyi bulan vuruşu bulunmuyor. 85’te duran top organizasyonunda Manning’in ortası kaleci Raya’da kalıyor. 6 dakika uzatılan maçta başka gol olmayınca Brentford Premier Lig’e yükseliyor. Gelecek sezon, 74 sene aradan sonra ülke futbolunun en üst liginde boy gösterecekler, golcüleri Toney’i kadrolarında tutabilirlerse yeni mabetlerinde çok can yakarlar. Maçtan sonra hocaları Thomas Frank sevinçten uçarken duygularını tarif edemeyeceğini, inişler ve çıkışlarla dolu çok uzun bir yolculuk sonunda onca zaman hasret kaldıkları başarıyı yakaladıklarını dile getiriyor ve devam ediyor: “Premier Lig'i düşünmeden önce bu gece çok sarhoş olmak istiyorum!”

Ne diyelim, yeni sezonda Premier Lig’e renk katsınlar.